ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ocak 2013 Pazartesi 11:26

110 bin kişiye 'sağlıklı hayat' eğitimi

110 bin kişiye sağlıklı hayat eğitimi


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2012 yılında 110 bin kişiye obezite, yaşam kalitesi, güvenli gıda tüketimi ve beslenme konularında seminer verdi. Kent genelindeki eğitimler, 212 merkezde 221 eğitim seansı düzenlenerek gerçekleşti.

        Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Şube Müdürlüğü gıda denetimleri yanı sıra bu konudaki eğitim çalışmalarını da ihmal etmedi. Özellikle öğrencilere yönelik verilen eğitimlerde 2012 yılında 11 bin 70 kişiye ulaşıldı. Yıl boyunca sürdürülen çalışmalar kapsamında 2011 yılında 5 bin 717 kişiye seminer verildi. Seminerlerde obezite, yaşam kalitesi, güvenli gıda tüketimi ve beslenme gibi birçok konu ele alındı.

        SOSYAL MEDYA HAREKETSİZ YAŞAMI TETİKLİYOR

        Uzmanlar, seminerlerde özellikle çağın hastalığı olarak adlandırılan obezite konusuna dikkat çekti. Bu konuda bilgiler veren uzmanlar, fastfood beslenmenin ve asitli içecekler tüketmenin doğru olmadığını ifade etti, bilinçli tüketici olmak için güvenli gıdaya ulaşma yollarını anlattı. Obezitenin en fazla Amerika’da görüldüğü, fakat Türkiye için de tehlike çanlarının çaldığı vurgulandı.

        Sosyal medyanın bireyleri hareketsiz bir yaşama ittiğine dikkat çekilen eğitimlerde, çocukların bilgisayar ve televizyon ekranlarından mümkün olduğunca uzaklaştırılıp spor faaliyetlerine yönlendirmenin en akıllıca tercih olacağına değinildi. Ebeveynler, bu konuya hassasiyetle yaklaşarak gerekli tedbirleri almakta gecikmemeleri konusunda uyarıldı.

        Okul çağında beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar beslenmenin anne karnından başlayarak insan sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde şüphesiz en önemli faktörlerden biri olduğunu belirtti. Yetersiz ve dengesiz beslenen öğrencilerin dikkat sürelerinin kısaldığı, algılarının azaldığı, bu sebeple öğrenmede güçlük çektiklerini belirten uzmanlar, beslenmenin okul başarısı üzerindeki önemini vurguladı.

        Anne ve babaları bu konuda daha duyarlı olmaya çağıran uzmanlar, gerek okul öncesi gerekse okul çağında çocukların büyüme ve gelişmelerinin dikkatle izlenmesi gerektiğini kaydetti. Bu dönemde kazanılacak yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının ömür boyu sürdürüleceğini belirten uzmanlar, ebeveynlerin bu konuda örnek davranışlar sergilemelerinin öneminden bahsetti.

        Öte yandan sağlık ve beslenme ile ilgili konularda eğitim almak, çalışanlarını bilinçlendirmek isteyen kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarına çağrıda bulunan yetkililer, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web adresi www.kocaeli.bel.tr internet adresinden çözüm masası ya da 444 11 41 Büyükşehir Çağrı Merkezi aracılığı ile taleplerini iletilebileceklerini ifade etti. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER