ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 16:42

11. Macar Günü Etkinlikleri tanıtım toplantısı yapıldı


49. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında 15 Haziran'da gerçekleşecek 11. Macar Günü Etkinlikleri tanıtım toplantısı yapıldı.

Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari, Tekirdağ Macar Dostluk Derneği'nce Rakoczi Müzesi'nde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Tekirdağ'ın Macarlar için önemli bir şehir olduğunu söyledi. Geçmişte, Tekirdağ'da Macar tarihinin önemli kişilerinin yaşadığını ifade eden Hovari, şunları söyledi: "Tekirdağ bizim için çok önemli bir şehirdir. Burası Osmanlı İmparatorluğu’na Macar Ulusal Kahramanı Prens II. Ferenc Rákóczi ile birlikte sığınan ve misafir edildikleri, Tekirdağ’da 1761 yılında vefat eden Mikes Kelemen’in yaşadığı yerdir. Mikes Kelemen burada yaşadığı dönemlerde yazdığı 'Türkiye Mektupları' isimli eserinin Macar edebiyatındaki önemi kadar döneminin yaşantısını aktarması bakımından bizler için de önemi bilinmektedir. Eserin birkaç kez Türkçe ve Macarca baskıları yapıldığı gibi çeşitli dillerde de yayımlanmıştır." Hovari, 49. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında gerçekleşecek 11. Macar Günü Etkinlikleri'ne Macaristan Savunma Bakanı Csaba Hende'nin de katılacağını belirtti.

Türk-Macar Dostluk Derneği Başkanı Güneş Gürseler de Tekirdağ'ın Macarlar için önemine vurgu yaparak, etkinlikle ilgili bilgiler verdi. Toplantıya Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosu Erdoğan Erken ile dernek üyeleri de katıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER