ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Temmuz 2013 Pazartesi 17:50

11 cami ibadete açıldı

11 cami ibadete açıldı


Malatya’nın Hekimhan ilçesinde yapımına önceki yıl başlanan 11 cami aynı anda ibadete açıldı. Giresun’dan Bingöl’e, Bosna’dan İstanbul’a ilçeyi hiç görmeyen hayırsever işadamlarının da desteğiyle inşa edilen camilerdeki minarelerden ilk ezan sesleri yükseldi.

        Camilerin toplu açılışı nedeniyle Dumlu köyünde inşa edilen Halis Gevrek Camii yanındaki alanda bir tören düzenlendi. Malatya Valisi Vasip Şahin, törende yaptığı konuşmada, 11 caminin bir yapı olarak düşünüldüğünde anlam ifade etmeyebileceğini ancak arkasındaki gayret, fedakarlık düşünüldüğünde çok büyük bir manayı barındırdığını belirtti.

        Türkiye insanının hayırda yarışma iradesini her zaman ortaya koyduğunu söyleyen Şahin, "Bu camileri bu köyleri görmeden buraya Allah rızası için yardım edebilen, o hamiyeti taşıyan o cömert insanlara teşekkür ediyorum. Camiler sadece uhrevi mekanlar değil, aynı zamanda dünyevi makamlardır. Camilerimiz çocuklarımızın eğlendiği, yaşlılarımızın dertlerini paylaştığı, şakalaştığı, insanlarımızın ibadetlerini bir arada yaptığı mekanlardır. Bu haliyle camiyi hayatımızın ve kültürümüzün tam merkezindedir." dedi.

        AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ise ilçedeki mülki idarenin devasa çabaları, hayırseverlerin özverili katkıları ile yapılan ibadethanelerin azimle neler yapılabileceğinin kanıtı olduğuna işaret etti. Şahin, "Bu güzel eserlerin ortaya çıkmasında değişen ve dönüşen dünyanın gerçek yüzünü burada değerli bir kaymakamımızın öncülüğünde yereldeki arkadaşlarımızın katkısıyla el birliğiyle ne güzel şeyler başaracağına şahitlik ettik." dedi.

        Hekimhan eski kaymakamı olan Çanakkale’nin Eceabat Kaymakamı Nurettin Dayan da 2011 yılında '9 Köye 9 Cami Projesi'ni hep birlikte başlattıklarını ifade etti.

        Hekimhan Kaymakamı Mesut Çoban de '9 Köye 9 Cami Projesi' kapsamında 9 caminin yanı sıra proje dışında da iki cami inşa edildiğini dile getirdi.

        Projenin yaklaşık 2 milyon liraya mal olduğunu aktaran Çoban, camilerle birlikte 7 imam lojmanı, bir Kur’an kursu ve 11 minarenin inşa edildiğini kaydetti. Çoban, bununla birlikte yapımı planlanan Deli Hasan Yurdu, Sarıkız köyü ve Kurşunlu Merkez Camii’nin kaynak sorunlarının da çözüldüğünü duyurdu.

        Hekimhan Müftüsü Durmuş Ali Çetmi ise 2011’de camisi olmayan köyler ile eski olduğu için ihtiyaca cevap veremeyen camilerin yerine yenisinin yapılması amacıyla '9 Köye 9 Cami Projesi'ni başlattıklarını hatırlattı. 21 ay gibi kısa bir sürede camilerin tamamlandığını vurgulayan Çetmi, "Yrd. Doç. Dr. Mehmet Temel'in projelendirdiği camilerimiz 3 kattan oluşmaktadır, 115 metrekare alana yapıldı, birinci kat lojman, ikinci kat erkeklere, 3’üncü kat bayanlara hitap etmektedir. Camilerimizin her birinin yaklaşık maliyeti 170 bin liradır." dedi.

        Konuşmaların ardından Malatya İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül’ün yaptığı duayla 11 cami aynı anda ibadete açıldı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER