ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 23:02

''1071 Kadın İş Hayatına Katılıyor Projesi''


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, ''Kadınların, eşlerinin ya da devletin eline bakmaktansa kendi işlerini kurup, kendileri çalışıp, kendilerinin kazanması asıl sağlıklı olan yöntemdir. Bunu mümkün olduğunca yaygınlaştırmak zorundayız'' dedi.
     Emine Erdoğan himayesinde yürütülen TOBB, TEPAV, TOBB ETÜ, KOSGEB ile Keçiören Belediyesi Toplumsal Gelişim Merkezi iş birliğince hazırlanan ''1071 Kadın İş Hayatına Katılıyor Projesi''nin açılış töreni TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yapıldı.
     Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, anlamlı ve heyecan verici bir programda kadınlarla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Projeye katkısı bulunanlara teşekkür eden Emine Erdoğan, eğitim alacak kadınlara da başarı diledi.
     Ankara'nın 8 ilçesinde 6 aylık yoğun programa katılacak kadınların eğitimlerinin ardından yeni bir hayata başlayacaklarına olan inancını ifade eden Erdoğan, bu dönemin KOSGEB tarafından 30 bin lira hibe ve 70 bin lira faizsiz krediyle desteklenmesinin önemli olduğunu belirtti.
     Eğitimlere katılan 1071 kursiyerin eksiksiz olarak sertifika almaları ve bu desteklerden yararlanmaları arzusunu dile getiren Emine Erdoğan, projenin her boyutuyla değerli ve anlamlı olduğunu bildirdi.
     Projenin adındaki ''1071'' rakamına da dikkat çeken Erdoğan, ''1071 tarihi millet olarak bizim için çok derin anlamlar ihtiva ediyor'' diye konuştu.
     Bu tarihte Selçuklu hükümdarı Alparslan sancağında birleşen ordunun Anadolu'nun vatan olmasını sağladığını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu:
     ''1071'de Alparslan'ın ordusu sadece zafer kazanan bir ordu değil adeta bu topraklara kardeşliğimizin tohumlarını atan bir orduydu. O tarihten bugüne kadar yaklaşık 950 yıl boyunca bu vatan toprakları üzerinde hep birlikte yaşadık, bir ve beraber olduk, vatanımızı birlikte savunduk ve birlikte büyüttük.
     Bu 9,5 asırlık süreç içinde zor zamanlarımız oldu, türlü sorunlarımız oldu, çeşitli fetret dönemleri yaşadık. Ancak dayanışmayla işbirliğiyle en çok da kardeşlik hukukunu muhafaza ederek bu zor zamanları geride bırakmasını bildik. 9,5 asırlık Anadolu ve Trakya tarihi, yani Türkiye tarihi kadınlar olmaksızın asla yazılamaz. Dünyada kadının adı yokken kadınlar süreçlere dahil edilmezken kadınlar ayrımcılığa, horlanmaya tabi tutulurken bizim tarihimizde kadınlar her alanda ön safta oldular.''
     Emine Erdoğan, tarihte önemli yer tutan Terken Hatun, Hayme Ana, Nilüfer Hatun, Nene Hatun, Halime Çavuş, Kara Fatma gibi kahraman kadınları da anımsattı.
    
     2023 ve 2071 hedefleri
    
     Hükümetin 2023 için büyük ve iddialı hedefler belirlediğini, gençler için ise 2071'i hedef gösterdiğini anımsatan Erdoğan, 2023'ün Cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılı, 2071'in ise Anadolu'nun yurt edinilişinin bininci yıl dönümü olduğunu kaydetti.
     2023 hedefleri için somut adımlar atılıp, projeler hazırlandığını dile getiren Erdoğan, bu projelerin kararlılıkla takip edildiğini söyledi. Söz konusu hedeflere ulaşmak için millet olarak çok çalışılması gerektiğine dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:
     ''Milletin her bir ferdinin kadın, erkek, çocuk, yaşlı, engelli her bir vatandaşımızın gücü, imkanları ve yetenekleri oranında bu sürece katkı vermesi gerekiyor. 1071'den bugüne kadar Türkiye'nin büyütülmesinde, yüceltilmesinde, savunulmasında kadınlar nasıl önemli vazifeler yüklendiyse bugün de hem 2023 hem 2071 hedeflerine ulaşmada kadınlara büyük sorumluluk düşüyor.
     Kadınlar öncelikle anne olarak çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek suretiyle farklı bir nesli inşa etmek görevini üstlenecekler. İkincisi de kadınlar ekonomik hayatın, sosyal hayatın, siyasetin ve idarenin her alınında yer alarak bu alanlarda kendilerini daha güçlü şekilde gösterecekler.
     Bizim medeniyetimizle bizim geleneklerimizle birebir örtüşen bu denklemi kurabilirsek inanın çok farklı bir büyüme ve kalkınma sürecini başlatırız.''
     Kadınlardan bu konuda tam bir özgüven içinde olmalarını isteyen Emine Erdoğan, Başbakan Erdoğan ile hafta sonu Eskişehir'in bazı ilçelerini ziyaret ettiklerini hatırlattı.
     Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerinde kadınların hem annelik yaptıklarını hem de tarlada ürettiklerini satarak evlerine ve ilçelerine katkı sağladıklarını dile getiren Emine Erdoğan, ''Türkiye'nin birçok ilinde, ilçesinde kadınlar bizlerden doğrudan nakdi destek isterken Eskişehir'in bu ilçelerinde kadınların bizden yol istediğini, ürünlerini satmak için yeni imkanlar istediğini gördük ve bundan gerçekten gurur duyduk'' dedi.
    
     ''Başarı öyküsü yazmak zorundayız''
    
     Devletin ihtiyaç sahibi vatandaşlarını gözetmek zorunda olduğunu dile getiren, Erdoğan, şöyle devam etti:
     ''Bunun da son derece başarılı bir şekilde yapıldığını, çeşitli desteklerle öncelikle kadınların gözetildiğini görüyoruz. Ancak kadınların, eşlerinin ya da devletin eline bakmaktansa kendi işlerini kurup, kendileri çalışıp, kendilerinin kazanması asıl sağlıklı olan yöntemdir. Bunu mümkün olduğunca yaygınlaştırmak zorundayız. Projelerle eğitimlerle desteklerle daha çok kadınımızı ekonomik alana dahil etmek zorundayız.
     Olumsuz örneklere değil, olumlu örneklere bakarak, başarı öykülerini dinleyerek, başarılı kadınların izinden giderek biz de başarmak, biz de başarı öyküsü yazmak zorundayız.''
    
     Erdoğan'a yoğun ilgi
    
     Erdoğan, proje kapsamında eğitim görecek kadınlara kendilerine güvenmeleri tavsiyesinde bulunarak, onların aynı zamanda bir misyonu yüklendiğine dikkati çekti.
     Emine Erdoğan, ''Eğer siz başarırsanız arkanızdan niceleri gelecek. Eğer siz başarılı olursanız sadece Ankara'nın değil Türkiye'nin kadınları sizlerden etkilenecek. 1071 ruhunu, Malazgirt ruhunu sizler omuzlarınızda taşıyacaksınız. Eğer 1071 kadın başarırsa 2023 ve 2071 hedefleri daha ulaşılabilir olacak'' diye konuştu.
     Projenin her safhasını heyecanla takip edeceğini dile getiren Erdoğan, ihtiyaç olan her aşamada destek vereceğini söyledi.
     Konuşmasının ardından Emine Erdoğan'a TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve projeye destek verenler tarafından çeşitli hediyeler sunuldu.
     Programın sonunda Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu eğitime katılacak kadınlarla fotoğraf çektirdi.
     Programa katılan kadınlar, Emine Erdoğan'a yoğun ilgi gösterdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER