ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 22:36

''1071 Kadın İş Hayatına Katılıyor Projesi''


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Aile ve iş yaşantısını uyumlaştıracağız, bir taraftan doğurganlık hızımızı düşürmeyeceğiz, analığı zayıflatmayacağız bir taraftan kadınımızın potansiyelini, ekonomi içinde kullanacağız'' dedi.
     Emine Erdoğan himayesinde yürütülen TOBB, TEPAV, TOBB ETÜ, KOSGEB ile Keçiören Belediyesi Toplumsal Gelişim Merkezi iş birliğince hazırlanan ''1071 Kadın İş Hayatına Katılıyor Projesi''nin açılış töreni TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yapıldı.
     Şahin, törendeki konuşmasında, salonda Anadolu'nun bereketi, sesi, nefesinin olduğunu belirterek bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
     Kadın ve erkeği, ''birbirinin tamamlayıcısı'', ''bir elmanın iki yarısı'' olarak nitelendiren Bakan Şahin, girişimcilik konusunda kadınlara önemli görevler düştüğünü belirtti.
     Kadınların girişimcilik çalışmalarından örnekler veren Şahin, yeni bir yüzyıla gelindiğini belirterek, şöyle konuştu:
     ''Zamanın ruhunu yakalamamız gerekiyor. Bugün, TOBB iş dünyamızın en büyük çatı kuruluşu. Bu çatı kuruluşunun içerisinde yeni bir vizyon, yeni bir ruhla yolumuza devam ederken, koyduğumuz bir hedef var. Sürdürülebilir büyümeyi sağlamalıyız, bunu tabana yaymalıyız, yoksulluğu önlemeliyiz. İnovasyonu sağlamalıyız, Ar-Ge'yi başarmalıyız. Peki bunu nasıl yapacağız- 75 milyonun gücünü kullanarak yapacağız. 75 milyonun zekasını kullanarak, kadın erkek ayırmadan, yaşlı genç, engelli engelsiz ayırmadan bu gücü kullanacağız. Hiçbir şey tesadüf değil, kendiliğinden olmuyor. Buna inanmak, bir hedef koymak ve bunun için gerekli çalışmaları yapmak gerekiyor.''
    
     ''İnşallah kadınlarımız ekonomide de güçlenecek''
    
     Son 10 yılda kadının her alanda güçlendiğine işaret eden Şahin, ''İnşallah kadınlarımız ekonomide de güçlenecek'' diye konuştu.
     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla aile ve iş yaşantısını uyumlu hale getirmek için bir çalışma yürüttüklerini anlatan Şahin, ''Bir taraftan doğurganlık hızımızı düşürmeyeceğiz, analığı zayıflatmayacağız bir taraftan kadınımızın potansiyelini, ekonomi içinde kullanacağız. Bu paketi şu anda çalışıyoruz, inşallah tamamlandığı zaman bize ait yerli bir modeli, güçlü bir paketin çalışmasını da sizlerle paylaşmış olacağız. Çok önemli bir çalışma bu.''
     Şahin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan, girişimci kadınların kendi illerindeki meslek örgütlerinin yönetim kademelerinde görev almaları için destek istedi. Şahin'in isteği salondakilerce alkışlandı.
     Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Güldal Akşit'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER