ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 15:21

100 yılda Muğla'ya yön veren 100 kadın belirlenecek

100 yılda Muğlaya yön veren 100 kadın belirlenecek


Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ve Kadın Girişimciler Kurulu (KAGİK) işbirliği ile 'Muğla için 100 Yılda 100 Kadın Projesi' hazırlanıyor. Muğla ve ilçelerinde hayata geçirilecek proje ile 1913-2013 yıllarını kapsayan 100 yıllık süreçte bölgeye emek veren kadınlar hatırlatılacak. Proje, Muğla’nın veya ilçelerinin adını duyuran kadınlara ait silinmiş izlerin ya da gizlenmiş konuların bu güne taşınmasını ve bilgilerin kategorize edilerek bugünkü ve gelecek kuşaklara belge oluşturulmasını sağlayacak.

    Çalışma için 1 Temmuz'da başlayan müracaatlar 1 Ekim'de sona erecek. Projenin tamamlanmasıyla kent tarihi açısından da önemli bir kaynak ortaya çıkacak. Proje sonunda hazırlanan bilgiler ışığında bir kitap hazırlanması hedefleniyor.

    Projenin tanıtılması amacıyla Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu tarafından Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası'nda (FTSO) bir toplantı düzenlendi. Ticaret odası yönetiminin tam kadro katıldığı toplantıda proje konuşan MUTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz projeye müracaatların 1 Ekim'de sona ereceğini kaydetti.

    Muğla tarihine, proje ile bugünkü ve gelecek kuşaklara belge oluşturan ve kente katkı sağlayanlara saygı ödevinin yerine getirilmesinin amaçlandığını ifade eden Yılmaz, projenin tamamlanmasıyla kent tarihi açısından da önemli bir kaynak ortaya çıkacağını söyledi. Yılmaz, "Proje ile Muğla yerelinde 100 yıllık süreçte Muğla'nın adını duyuran kadınlara ait silinmiş izlerin ya da gizlenmiş konuların bugüne taşınması sağlanacak. Kişi ya da kurumlar kriterleri karşılayan kadınları aday olarak gösterebilirler. Aynı zamanda kişiler kendilerini aday olarak gösterebilir. Proje bağlamında Muğla’ya mesleki rolleri gereği hizmet veren ilk kadınlar, kamu ve özel kuruluşların ilk kadın yöneticileri, Muğla halkı için bazı hizmetlerin gerçekleşmesinde ön ayak olan kadınlar, seçilmiş kadınlar, hayırsever olarak adını duyurmuş kadınlar, hizmet sektöründeki ilk kadınlar, sanat kültür ve spor alanında adını duyurmuş kadınlar, bilim alanında Muğla’nın adını duyurmuş kadınlar, kurtuluş savaşına katılmış kadınlar aday olarak gösterilebilir.” dedi.

    FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Akif Arıcan da projeye her anlamda destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi. Arıcan, bu proje kapsamında Fethiye’ye hizmet eden, emeği geçen iz bırakmış kadınların bulunması konusunda da yardımcı olacaklarını dile getirdi. 
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER