ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 22:25

100 yıl sonra gıyabi cenaze namazı kılındı


Karadağ'ın Plav ve Gusinye şehirlerinde Balkan Savaşları sırasında, İslam'ı terk etmedikleri için katledilen Müslüman Boşnak ve Arnavutlar için 100 yıl sonra Plav şehrinde gıyabi cenaze namazı kılındı.

Berlin Antlaşması ile Osmanlı Devleti topraklarından kopartılarak Karadağ'a bırakılan Plav ve Gusinye şehirlerinde, İslam dininden dönmedikleri için 1913 yılında kurşuna dizilen Boşnak ve Arnavutlar, 100 yıl sonra Plav şehrinde anıldı. Anma etkinlikleri kapszamında Plav Spor Salonu'nda katledilen Müslüman Boşnak ve Arnavutlar için gıyabi cenaze namazı kılıddı.

Karadağ İslam Birliği (Diyanet İşleri) Başkanı Rifat Feyziç'in kıldırdığı cenaze namazına, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Karadağ Din İşleri Koordinatörü Tevfik Yücesoy, Plav Belediye Başkanı Orhan Şahmanoviç, din görevlileri, politikacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazının kılınmasından önce kısa bir konuşma yapan Plav Belediye Başkanı Şahmanoviç, tüm savaşlarda olduğu gibi Balkan savaşlarında da kandan nehirlerin oluştuğunu ve ülkedeki Müslüman nüfusa yönelik çok sayıda zulmün yapıldığını söyledi.

Plav ve Gusinye'de yaşanan felaketin hiçbir zaman unutulmayacağını belirten Şahmanoviç, "Sadece bizim neslimizce değil, gelecek nesillerce de bu felaket hatırlanmalı" dedi.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Feyziç de sadece farklı isimlere ve dine sahip oldukları için masum insanların katledildiğini vurguladı.

Feyziç, "Burada Osmanlı Devleti'nin çekilmesinden sadece birkaç ay sonra yüz binlerce masum insan zarar gördü ve bunun tek nedeni ise Müslüman olmaktı" diye konuştu.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Feyziç'in kıldırdığı gıyabi cenaze namazının ardından Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Karadağ Din İşleri Koordinatörü Tevfik Yücesoy da Plav ve Gusinye'de katledilen Müslümanlar için Kur-an'ı Kerim okudu.
    
Plav ve Gusinye'de ne oldu
    
Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ ordularının 1912 yılında Osmanlı Devleti'ne karşı başlattıkları Balkan Savaşı'nın akabinde, bir zamanlar "vatan" olarak görülen Rumeli kaybedildi. Osmanlı'nın bu coğrafyadan çekilmesiyle bölgede yaşayan Türk, Boşnak ve Arnavut gibi Müslüman halklara yönelik katliamlar, sürgünler ve zorla Hristiyanlaştırma faaliyetleri başlatıldı.

Osmanlı'nın bölgeden çekilmesinin ardından Karadağ topraklarına dahil edilen Plav ve Gusinye'de 1913 yılında "Ya ölüm ya Hristiyanlaşma" parolasıyla hareket eden Karadağlı askerlerin yaklaşık bin 800 Boşnak ve Arnavut Müslümanı katlettiği, 12 bin 500 civarında Müslümanı da zorla din değiştirmeye zorladığı, Müslüman aydınları kurşuna dizdiği ve evlerini yaktıkları kaydediliyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER