ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mayıs 2013 Salı 17:29

100 öğrenci Çanakkale'ye gitti

100 öğrenci Çanakkaleye gitti


Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Uludağ Üniversitesi ile işbirliğiyle Yeşil Bursam Derneği tarafından 100 öğrencinin katılımıyla Çanakkale’ye kültür gezisi düzenledi. “Çanakkale’de Yazılan Bursa Destanı” isimli kültür geziye Uludağ Üniversitesi'nden 100 öğrenci katıldı.

Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut, Çanakkale’de yapılan savaşlarda en fazla şehidi Bursa’nın verdiğini savundu. Bursa’nın Çanakkale’ye olan yakınlığı ve gönüllülerin bu savaşa katılarak vatan topraklarımızı canıyla koruduklarını anlatan Karabulut, “Bursa resmi rakamlara göre 3 bin 737 şehit sayısı ile Çanakkale Savaşı sırasında en fazla şehit veren kentimiz. Çanakkale’deki abidede ise Bursa’nın şehit sayısı 4 bin 124 olarak yazılıyor. Bunun anlamı, savaş için Çanakkale’ye gönüllü giden ve geri dönmeyenlerin sayısı 4 bin 124 dür. Üzerinden çıkan belgelere göre şehit sayımız ise 3 bin 737 dir. Bursa olarak ülkemizin tarihinin yeniden yazılmasında görev yapan bütün şehitlerimizi minnetle anıyoruz. Çanakkale Savaşı sırasında dünya tarihinin yapraklarına “Çanakkale geçilmez” kelimelerini altın harflerle yazdıran bütün şehitlerimizi gururla anıyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi adına geziye katılan Muhsin Özlükurt, dünya tarihinde geniş yer tutan ve Türkiye tarihinin aynası olan Çanakkale Zaferi ile Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı alanları herkesin gezmesi arzu ettiklerini söyledi. Özlükurt, “Bu topraklar, şehit kanlarımızla sulanmıştır. Yapılan savaşların güçlüğü ve tarihin nasıl yazıldığını bugün bile göstermektedir. Dünya, Türk askerinin gücünü ve kudretini bu topraklardaki savaş sırasında görmüştür” diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER