ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mart 2013 Pazar 16:57

"10 yılda 76 olan üniversite sayısı 170'e çıktı"


 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son 10 yıl içinde 76 üniversite var iken bugün sayının 170'e ulaştığını, üniversitesiz il kalmadığını söyledi.

    Balıkesir'in Edremit ilçesi Şehit Hamdibey Meydanı’nda toplu açılış törenine katılan Erdoğan, soğuk havaya rağmen meydanda toplanan yaklaşık 10 bin kişiye hitap etti. Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin iktidarları döneminde çok ciddi gelişim sürecine girdiğini, sadece üniversitelere bakıldığında bunun çok net görüldüğünü kaydetti.

    Balıkesir'in her alanda geliştiğini ve buna önem verdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, “Balıkesir ve her bir ilçesi ekonomiden turizme, tarımdan sanayiye kadar birbirinden önemli değerler üreterek ülkemizin ekonomisine kazanç sağlıyor. Biz de bu kenti eserlerimizle donatıyor. Burada yaşayan tüm vatandaşlarımızın refahına katkıda bulunuyoruz. Dün kent merkezi ve Bigadiç'te önemli açılışlar gerçekleştirdik. Tam 297 milyon liralık yatırım bedeli olan 29 ayrı hizmeti Balıkesir’e ve ilçelerine kazandırmanın heyecanını yaşadık. Bigadiç’te 45 milyon TL’lik 5 ayrı tesisi kazandırmanın mutluluğunu yaşadık. Bugün burada sizlerleyiz. Burada 4 eğitim kurumumuzun resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Edremit’e toplamda 10 milyon TL olan 5 ayrı hizmeti kazandırıyoruz. Edremit Balıkesir yolunu bu haziranda bitiriyoruz. Göreve geldiğimizde Edremit, bölünmüş yol nedir bilmezdi. Ama bizimle bölünmüş yollarla tanıştı. Kuzey Çevre yolu yaz başı bitiyor ve hizmete açıyoruz. İzmir Ayvalık arası bitti. Edremit köprülü kavşağı hızla devam ediyor. Kavşak noktasında olan burası çok farklı bir hizmeti ifa etmiş olacak. Artık oralarda sinyalizasyon değil durup beklemeden geçme imkanı bulacağız. Bunlar çağdaş bir ülkenin gereğidir. Yol, su medeniyettir. Yolunuz suyunuz varsa medeniyetseniz. Yoksa medeniyet değilsiniz." dedi.

    Erdoğan, "Körfez Havalimanı var mıydı? Ama şimdi dev terminal binasıyla artık Edremit Havalimanı değil Koca Seyit Havalimanı’nı yaptık, terminal binasını da bitiriyoruz. Artık burası uluslararası uçuşlara da açık olacak. Turizmin hareket merkezlerinden birisi olacak burası. Bizim 10 yılda Balıkesir’e yaptığımız yatırım ulaşımda 1 milyar 620 milyon TL. Bunları Balıkesir görmedi bugüne kadar. Bizim için ülkenin doğusu batısı diye bir ayrım yok. Biz Türkiye’nin tüm vilayetlerini hep bir gördük. Ayrım yok. Afyonkarahisar’dan bir şey söyledim. Bizim 4 temel başlığımız var. Biz, 'tek millet' dedik. 'Türküyle Kürdüyle Lazıyla Çerkeziyle Romanıyla Gürcüsüyle Arnavut Boşnağıyla tek millet' dedik. Çünkü biz yaratılanı yaradandan ötürü sevdik. Bizde ayrım yok. Ayrımcılık yok. Çünkü biz yaratılanı olan sevgimizi siyah beyaz ayrımı yapmaksızın yaradılandan ötürü sevdik. Onun için tüm vilayetler bizi, biz de onları kucakladık" ifadelerini kullandı.

    "Girdiğimiz tüm seçimlerden güçlenerek çıktık. Biz size aşık, sevdalıydık. Gideceğiz gündüz gece. Peki, tek millet dedikten sonra ne dedik. Tek bayrak dedik. İşte bayrağımız burada. Edremit’te bayrağımız nasıl dalgalanıyorsa Hakkari’de de böyle dalgalanır." diyen Başbakan Erdoğan, "Ama bizim ana muhalefet partisinin genel başkanı, batıda gel bayrağı dalgalandır Hakkari’de bir tane yok. Unuttun mu bayrağımızı yoksa. Farkımız bu. Bayrağımızın rengine baktığımızda şehidimizi görüyoruz. O renk şehitlerimizin gazilerimizin kanı, hilal de özgürlüğümüzü görüyoruz. Bu kan özgürlük bağımsızlık için döküldü. Yıldızımıza baktığımızda, her yıldız bir şehittir. Bu yolculuğumuzu böyle devam ettiriyoruz. Yılmak yok yola devam edeceğiz. Üçüncüsü neydi. Tek vatan dedik. 780 bin kilometrekare de tek vatan. Bu vatan topraklarında ameliyat, operasyon yaptırmayız. Bu vatan, topraklar, 76 milyon vatandaşıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarınındır. Kimse küçük hesaplar peşinde koşmasın. Dördüncü ise tek devlet. Türkiye Cumhuriyeti devleti. Bununla yola devam ediyor, taviz vermeden yola devam edeceğiz. Bizim yolumuzu millet tayin etti, bu rotada istikamette devam edeceğiz.” dedi.

    Önümüzdeki hafta Siirt'e gideceğini ve orada da 2 gün kalacağını söyleyen Erdoğan, "Bu can bu tende oldukça arkadaşlarımızla bu yolda devam edeceğiz. Bu yolculuk millete hizmetkar olma yolculuğu. Sizlerle birlikte kazandırdığımız eserlerin mutluluğunu yaşıyoruz ve millete hizmet üretmenin mücadelesini veriyoruz. Biz sizlerin hayır dualarıyla ayaktayız. Enerjimizi, coşkumuzu sizin dualarınızdan alıyoruz. Siz arkamızda olduğunuz sürece Türkiye’yi daha da büyütecek ve 2023’te dünyanın on ülkesi arasına sokacağız. Yola çıktığımızda ülkemizin milli geliri 230 milyar dolardı, şimdi 774 milyar dolar. Bire 3 arttı. İhracatımız 36 milyar dolardı. Şimdi 152.5 milyar dolar, dört kat arttı. Devletin ödediği borçlanma faizi yüzde 63’tür. Şimdi 6.5. Aradaki fark halkımın cebinde kalıyor. Halktan toplanan vergiler vardı ya, yüzde 85’i faize gidiyordu. Şimdi 16.5. Aradaki fark yatırımlara gidiyor. Hortumları kestik. Bizden öncekilerin yaptıkları ortada. IMF’den, MHP, DSP, ANAP iktidarı, 23.5 milyar dolar borç devretti. Ödedik ödedik ödedik, şimdi 400 milyon dolarcık kaldı. Mayıs ayında onu da ödüyoruz. IMF ile defteri kapatıyoruz. IMF şimdi bizden borç istiyor, 5 milyar dolar vereceğiz. Nereden nereye geldik. Bu kiminle, sizinle oldu. Merkez Bankası’nın kasasında döviz rezervi 27.5 milyar dolardı. Şimdi 125 milyar dolar. Eğer bu hortumlar takılı kalsaydı buralara gelebilir miydik. Bunlar benim memurundan işçimden para kestiler. Borç ödemek için. Göreve geldiğimde 13.5 kat trilyon işçi memura borç var. Bunu ödememiz lazım dedim. Sendikalarla görüştük ve 13.5 katrilyon lirayı biz ödedik. İşçiye memura devletin borcu yok. Bir de konut edindirme yardımı adı altında işçiyi memuru sömürmüşler. 3.5 milyar da buradan borç almışlar. Bunları da biz ödedik. Niye ödedik, devlet işçisine memuruna borçlu olmazda ondan. " ifadelerini kullandı.

    Tüm bu yatırımlarla 79 senede bu ülkede 6 bin 100 kilometre yol yapıldığını ancak kendilerinin 10 seneye 17 bin kilometre bölünmüş yol sığdırdıklarını ifade eden Başbakan, "Biz bu süreç içinde eğitimde yaklaşık 380 bin derslik bitirdik. Şimdi akıllı tahtaya tablet bilgisayarlara geçiyoruz, bazı okullara dağıttık. Şurada üç yıl içinde tüm okullarımızda akıllı tahta ve tablet bilgisayarlarla yürüyeceğiz.” dedi.

    MİLLET ÖZÜNE DÖNDÜ

    Türkiye’de 76 üniversite var iken bu sayıyı 10 yılda 170 üniversiteye çıkardıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, "Üniversite olmayan ilimiz kalmadı. Daha iyi olacak. Eğitimde 4+4+4 adımı attık. İmam hatip, meslek liseleri neler çekti. Kat sayı dediler üniversiteye almadılar. Artık kat sayı diye bir şey kalmadı. Kat sayı engeli olmayacak. Yeni bir adım daha. Artık meslek liselerinin orta kısımları, imam hatiplerin de böylece açıldı. Artık sadece imam hatip okullarında sadece kuran değil seçmeli olarak düz liselerde de isteyen anne baba Kur'an dersi aldırma hakkına sahip. Düz liselerde sadece Kur'an için müracaat edenlerin sayısı 467 bin. Siyeri nebi için 300 bin. Bu neyi gösteriyor, bu millet özünü benimsemiş ve özüne dönmüş. Ben ruh kökümü aslımı bileceğim, tanıyacağım diyor. İsteyen istediği yere yavrusunu gönderir. Rahatlayalım be huzurlu olalım. Yasaklardan engellerden bu ülkeyi kurtaralım.” diye konuştu.

    TOPLU AÇILIŞ YAPILAN YERLER

    Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, Altınoluk Sennur Sözen Anadolu Meslek Lisesi, Zeytinli Ortaokulu, Saniye Balya Sağlık Meslek Lisesi, Ülkü Muharrem Ertaş Anadolu Lisesi, Su Ürünleri kaynaklarının yapay resiflerinin korunması ve geliştirilmesi Edremit Körfezi pilot projesinin toplu açılışlarını gerçekleştirip kurdelasını keserek hizmete açtı.

    Başbakan Erdoğan, daha sonra Bandırma’ya gitmek için havalimanına geri döndü. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER