ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ekim 2014 Salı 16:35

10 kişinin öldüğü asansör kazasında sonuç çıktı

10 kişinin öldüğü asansör kazasında sonuç çıktı

Mecidiyeköy’de 10 kişinin öldüğü asansör kazasında, Torunlar İnşaatın sahiplerine takipsizlik kararı verildi.


Asansör faciasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Asansör firması ve iş güvenliği uzmanlarının aralarında bulunduğu 25 kişiye 15 yıla kadar hapis cezası istendi.

Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede 25 şüpheli yer aldı. Şüpheliler arasında asansör firması Geda Majör’ün sahibi Orhan Demirel, asansör firmasının imalat sorumlusu Önder Türksoy, Torunlar İnşaatın proje müdürü Murat Aytimur, Torunlar GYO’nun muhasebecisi Metin Karakoç, montaj işçileri Adem Akyıldız ve Turgay Dalgıç ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanları bulunuyor.

İddianamede, inşaat şirketi Torunlar ile asansör firması Geda Majör arasında asansör kurulumu, bakım, onarım ve arızaların giderilmesi ile ilgili sözleşme imzalandığı belirtildi. Asansör bakımı ve kullanımı için görevlendirilen Adem Akyıldız ve Turgay Dalgıç’ın asansör bakımı, kurulumu, arızaların giderilmesi ile ilgili herhangi bir eğitim almadığı anlatılan iddianamede, bilirkişi heyetinin de asansör firmasından şüphelilerin eğitim raporlarını istendiği ancak firmanın eğitimlere ilişkin bir belge sunamadığı kaydedildi.

Aynı inşaatta 29 Mayıs 2014 tarihinde de asansörün frenleme sisteminin devreye girmediği ancak işçilerin zarar görmeden kazayı atlattığı hatırlatıldı. İnşaat firmasının ‘iş kazası iç bildirim formunun’ incelendiği belirtilen iddianamede, bu inceleme sonucunda inşaatta bir yıl içinde 20 defa irili ufaklı iş kazalarının meydana geldiği vurgulandı.

Yapılan incelemelerde sorumluların meydana gelen kazaların önceden önlenmesi konusunda ciddi çalışma içinde olmadıkları kaydedildi. Kazanın yaşandığı günün sabahı uzun süreli arıza yaşandığı, ancak bu arızanın nasıl ve ne şekilde giderildiği konusunun raporlanmadığı belirtilen iddianamede olaydan birgün önce de asansör kazasının yaşandığı ifade edildi.

İddianamede, “Asansör bakım ve onarımından sorumlu Geda Majör’ün idari ve teknik sorumluları ile sahada görevli iş güvenliği sorumluları ve Torun Center Projesini hayata geçiren idare ve teknik personelin öngördügü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi nedeniyle taksirlerinin yoğunluk kazandığı ve şüphelilerin taksirlerinin, bilinçli taksir düzeyinde olduğu anlaşılmıştır.” denildi.

İddianamede, kaza ile ilgili savcılık talimatıyla oluşturulan bilirkişi heyetinin raporuna da değinildi. Rapora göre, asansör kazasında asansörü kullanan maktüle eğitim verildiğine ilişkin de herhangi bir belge sunulamadı.Tüm sorumluluğun kiracı firma Torunlar’a ait olduğunun ifade edildiğine dikkat çeken bilirkişi heyeti, “Asansör firması ile yapılan sözleşmenin bazı maddeleri ve kullanım kılavuzunda yazan ilgili maddeler ışığında somut olaydaki iş kazasında kiralayanın (Geda Majör) sorumluluğu bulunmaktadır.” dedi.

Savcılık, inşaat firmasının sahibi Aziz Torun, Mehmet Torun, Emre Torun’un aralarında bulunduğu 9 kişi hakkında takipsizlik kararı verdi. İddianamede 25 şüphelinin taksirle 10 kişinin ölümüne sebebiyet vermek suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER