ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Ekim 2013 Cumartesi 18:41

10. Büyükbelen Zeytin ve Kültür Festivali


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye'de 10 aydan bu yana artık terör saldırısı yaşanmadığını belirterek, "Şehit cenazeleri karşısında ağlamıyoruz, gözyaşı dökmüyoruz. Annelerin gözyaşları artık sevince döndü" dedi.
Arınç, bu yıl 10'uncusu düzenlenen Zeytin ve Kültür Festivali'ne katılmak üzere geldiği Manisa'nın Saruhanlı ilçesine bağlı Büyükbelen beldesinde asker adayları tarafından karşılandı. Uzun dönem askerliğin 12 aya düşürülmesine teşekkür eden asker adaylarına harçlık veren Arınç, 3 yıl önce diktiği zeytin ağacının mahsulünü topladı.
Arınç, 10. Zeytin ve Kültür Festivali'nin açılışında yaptığı konuşmada, vefalı insanların yaşadığı Büyükbelen'in kendisine gösterdiği ilgi ve kardeşliğe müteşekkir olduğunu söyledi.
Önemli zeytin üreticilerinden Büyükbelen'in, ciddi tesislere öncülük ettiğine vurgulayan Arınç, "Çok bereketli bir yıldayız. Allah hepimizin mahsülüne bereket versin. Bu sene zeytinimiz çok güzel, parası da çok güzel" dedi.
Manisalı üreticilerin, mahsullerinden gelir elde edememeleri durumunda yıllardır kendisine ulaştığını ifade eden Arınç, yöresel ağızla şöyle konuştu:
"Mahsul para etmeyince sabaha karşı telefon açar, 'Nolcek bu üzüm, nolcek bu zeytin? Destek yok mu? Teşvik yok mu?' diye arar. 'Gecenin 3'ü, sen neredesin?' 'Kahvedeyim.' 'Neden bu saatte aradın? 'Dertten gözüme uyku girmiyor ki.' Bırak biz uyuyalım kardeşim. Yıllarımız böyle geçti. Hele o Alaşehir'den çektiklerim. Birahaneye gider sabaha kadar, 7 kez telefon açarlar 'Üzüm nolcek?' 'Elinin körü olacak'. Bundan daha iyisi olur mu? Eskiden 1 kilo üzüm 1 dolarken, şimdi 1 kilo üzüm oldu 3 dolar. Hiç ses çıkmıyor. Allah bin bereket versin. Zeytin çok bereketli bir ürün. Kırkağaç'ta bin 600 yaşında zeytin ağacı tespit etmişler. Kur'an-ı Kerim'de geçtiğine göre bereketin sırrı bu. Allah bereket ve şifa kaynağı olarak zeytine and içiyor. Güzel işler yapıyorsunuz, inşallah daha güzel olacak."
- "Terör 10 aydan bu yana saldırmıyor"
Başbakan Yardımcısı Arınç, belde girişinde Büyükbelen'den askere gidecek gençlerin kendisini karşılayarak, askerlik süresinin kısalması konusunda teşekkürlerini sunduğunu anlattı.
Kucakladığı gençlerin yakın zamanda askere uğurlanacağına işaret eden Arınç, şunları kaydetti:
"Hayırlı tezkereler, kazasız belasız gitsinler ve dönsünler. Bu bölgenin şehit ve gazileri de çok. Ülkemizi yakıp kavuran terör belasından en çok acıyı çeken ilçelerdeyiz. O kötü terör yıllardır canlarımızı alıyor, yavrularımızı gazi olarak bırakıyor. Sadece asker polis değil, öğretmeninden hakimine, savcısına kadar terör ateşinden çok insanımız yandı. Ama Allah'a hamd olsun, 10 aydan bu yana artık terör saldırmıyor, terör Türkiye'de eylem yapmıyor, şehit cenazeleri karşısında ağlamıyoruz, gözyaşı dökmüyoruz. Annelerin gözyaşları artık sevince döndü. Allah daim etsin. Askere gidecek evladınız varsa bin türlü düşünüyorsunuz. Mayın patlaması, bir karakol saldırısı yüreğinizi ağzınıza getiriyor. Kahraman komutanlarımız cansiperane mücadele ettiler, binlerce insanımız terör belasında vatanımız, bayrağımız, ülkemiz, bağımsızlığımız için canını vermekten çekinmedi. Allah tüm şehitlerimize rahmet etsin, gazilerimiz sağlık ve afiyet versin. İnşallah böyle devam eder, hayırlı bir sonuca ulaşır, askere güle oynaya gider, güle oynaya döneriz inşallah. Cenab-ı Hak onların sevincini bizlere tekrar göstermiş olsun."
- "Eserlerimizle övüneceğiz"
Arınç, yerel seçimlerde Manisalıların Büyükşehir Belediyesi için oy kullanacağını hatırlatarak, "Siz ne yapacağınızı bizden daha iyi bilirsiniz. Memleketimiz için en hayırlısına karar verelim, en hayırlısı olsun diye diye dua edelim" diye konuştu.
AK Parti hükümetinin çalışmalarına inanmayanların her zaman var olduğuna dikkati çeken Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"11 senedir hükümet iş başında. 25 milyon oya doludizgin giden bir hükümetin, bu laflar karşısında gülmekten başka yapacağı iş yok. İnşallah eserlerimizle övüneceğiz. Neyin sözünü verdiysek yapacağız. Yapmayacağımız işlerin sözünü de vermeyeceğiz. Söylediklerimizi hepsini de adım adım yapıyoruz. 17 bin kilometre bölünmüş yol yapıyoruz. 60 yılda yapılandan fazlasını 10 yılda yaptık. Sabuncubeli Tünelini yapıyoruz. İzmir-İstanbul Otoyol Projesinin her adımını inceledim. Burası 7 milyar dolara mal olacak. 29 Ekim'de Marmaray projesini açacağız. 6 devlet başkanı, 10 başbakan gelecek, Türkiye'nin bu büyük projesini görecek. İzmir'den yola çıkan insan 3 saat 15 dakikada İstanbul'a gelecek. Yol konusunda sözlerimizi tek tek yapacağız."
Konuşmaların ardından, Büyükbelen Belediye Başkanı Mehmet Keyik, Arınç'a teşekkür plaketi sundu.
Arınç, festival kapsamında düzenlenen Zeytin Teşvik Müsabakası'nda dereceye giren çiftçilere ödüllerini verdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER