ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Mevzi Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 22:24

'1. Uluslararası Hutbe-i Şamiye' Sempozyumu sona erdi

1. Uluslararası Hutbe-i Şamiye Sempozyumu sona erdi


Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ), Risale Akademi, İstanbul İlim ve Kültür Vakfı (İİKV) ile Akademik Araştırmalar Vakfı (AKAV) tarafından düzenlenen ‘İslam dünyası ve küresel barış’ konulu 1. Uluslararası Hutbe-i Şamiye Sempozyumu sona erdi.

    Sempozyumun son oturumunda 'İslam Dünyasına Çözümler' meselesi konuşuldu. Üniversitenin konferans salonunda düzenlenen sempozyumda oturum başkanlığını Akademi Araştırma Vakfı Başkanı Prof. Dr . Gürbüz Aksoy yaptı. Oturuma konuşmacı olarak, Zaman Gazetesi Yazarı Kerim Balcı- Arapça ve Türkçe Hütbeyi Şamiye Farklılıkları üzerinden Hermenöktik okuma çalışmaları, Siyaset Bilimci Doç Dr. Ahmet Yıldız, İslam Birliği Küresel Barışa Giden Sait Nursi'nin Müsbet Hareketi' Gazeteci Yazar Daniel Abdulfettah ise 'Milliyetçiliğe Rağmen İslam Birliği' konularında dinleyicilere bilgiler aktardı.

    Zaman Gazetesi Yazarı Kerim Balcı, Arapça ve Türkçe Hutbeyi Şamiye Farklılıkları üzerinden Hermenöktik okuma çalışmaları hakkında katılımcılara geniş bilgiler verdi. Üstad'ın Risaleyi Nur'da kullandığı yazı üslubu ve kullandığı manalı kelimeler hakkında dinleyicilere faydalı bilgiler aktaran Kerim Balcı, şöyle konuştu: "Bir bilimci olarak şunu söylemek istiyorum. Kafalarınızda bir soru işareti bırakmanızı istiyorum. Risaleyi Nur yazması bitmemiş Risaleyi Nur başlamış ve bitmemiş bir projedir. Mesnevi Nuriye'nin başında ve Nur'un ilk kapısının başında zaten Bediüzzaman'ın Arapça ifadelerle bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Biliyorum bunu bitirebilecek miyim şeklinde ifadeleri yer alıyor. Risaleyi Nur sohbetlerle yazılmaya devam ediyor. Okundukça yazılmaya devam ediyor. Böyle sempozyumlarla Risaleyi Nur'lar yazılmaya devam ediyor."

    Siyaset Bilimci Doç Dr. Ahmet Yıldız, Sait Nursi'nin 'Müspet Hareketi' hakkında önemli bilgiler verdi. Üstad'ın Hutbeyi Şamiye'de İslam birliğine dikkat çektiğini belirten Doç Dr. Ahmet Yıldız, "Hem yatay hem de dikey düzeyde bu kardeşliğin inşası için aynı Allah'a inanan, aynı kitabı okuyan aynı kıbleye yönelen, aynı aynı peygamberin ümmeti olan insanların bu birlikteliği öne çıkararak, bunlar üzerinde ilişki kurmayı öğrenmemiz gerekir. Aksi takdir de biz daha çok sünni ihlalinden alemden Şii ihlalinden, Türklükten, Kürtlükten, Araplıktan bahsetmeye devam ederiz. Bu da Müslüman dünyasındaki fay hatların kalıcı hale gelmesi gibi bir sonuç doğurur." diye konuştu

    Gazeteci Yazar Daniel Abdullfetah ise Risaleyi Nur'un İslam aleminin kurtuluş reçetesi olduğunu belirterek, herkesin bu reçete etrafında toplanması ve birlik olması gerektiğini ifade etti.

    Sempozyum sonunda katılımcılara birer plaket verildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER