ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 09:52

1 Ocak'ta devreye giriyor

1 Ocakta devreye giriyor

Yılbaşında emekli maaşlarına yansıtılacak intibak düzenlemesi ile emeklilerin hesabına yatacak parayı açıkladı.


 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, taşeron işçilerin sorunlarını mutlaka çözme iradesinde olduklarını belirterek, ''Diyalog ortamı ve çözüme katkı ortamı oluşur ise bu ve benzer konuları masada tutacağız. Ama diyalog kapıları eğer kapalıysa bir zorlama neticesinde bu konuları taşımayacağımızı belirtmek istiyorum'' dedi.
    
Çelik, bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında 2012 yılında yapılan çalışmaları değerlendirdi ve 2013 yılı hedeflerini aktardı.

İNTİBAK ÖDEMELERİ   

''İntibak ödemeleri 1 Ocak'ta mı yapılacak yoksa aylıklarla mı-'' sorusunu yanıtlayan Çelik, intibak kapsamındaki ödemelerin, yeni yılla birlikte aylıklarla yansıtılacağını söyledi.

Çelik, ''Emekli maaşlarının ödeme tarihlerinde 350 liraya kadar varan maaşa yansımalar olacak. Maaşlar alındığı gün, yansımalar görülecek'' dedi.
    
KIDEM TAZMİNATI FON KURULMASI

Bakan Çelik, ''2013'te kıdem tazminatı fonu kurulmasına yönelik çalışmalar olacak mı?'' sorusu üzerine, kıdem tazminatı sorununu Türkiye'de rakamlar ve yaşanan sorunlar çok bilinerek tartışılmadığını söyledi.

Çalışanların sadece yüzde 9-10'unun kıdem tazminatına ulaşabildiğini belirten Çelik, daha önce, bütün çalışanları kapsam altına alan bir Kıdem Tazminatı Fonu uygulamasını hükümet programına aldıklarını anlattı.

Çelik, şunları kaydetti:
    
''Fakat sosyal taraflarla özellikle sendika yasalarını görüşürken bu konu başlığının gündeme gelmemesi konusunda mutabakatımız vardı. Daha sonra bunu hükümet düzeyinde, Sayın Başbakanımızın sosyal taraflarla uzlaşmadığınız bir konuyu, mutabakat oluşmayan, oluşma ihtimali olmayan konuyu masaya taşımanın, gereksiz yere tartışmanın doğru olmayacağı şeklinde bize ikazı ve değerlendirmesi oldu. Bu çerçevede sosyal taraflarla kıdem tazminatı başlığı altında bir konuyu gündeme getirmedik.
    
Yalnız bu konunun başka bir yönü var. Alt işverenlik dediğimiz taşeron işçilerin sorunlarını mutlaka çözme iradesinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Taşeron işçilerin çalışma ortamları, çalışma koşulları ve hakları ile ilgili ciddi sorunlar yaşanıyor. Bunları çözerken tazminat sorunu da gündeme geliyor. Dolayısıyla alt işveren konusunu tartıştığımızda sendikalarla ister istemez tazminat konusu da gündeme gelecek.
    
11 ay çalışmasına rağmen kıdem tazminatından yoksun olan bu işçilerin maruz kaldığı hukuksuzluğu, haksızlığı hiçbir sendikanın görmemezlikten geleceği kanaatinde değiliz. Mutlaka bunu görmek durumundayız, buradaki haksız uygulamayı değerlendirip, bir çözümü bir masa etrafında bulmak durumundayız. Burada, diyaloğa açığız. Diyalog ortamı ve çözüme katkı ortamı oluşur ise bu ve benzer konuları masada tutacağız. Ama diyalog kapıları eğer kapalıysa bir zorlama neticesinde bu konuları taşımayacağımızı belirtmek istiyorum.''

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER