ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 12:45

1 milyon 41 bin 876 kere ondan bahsedildi

1 milyon 41 bin 876 kere ondan bahsedildi

2012’nin medyada en çok konuşulan siyasi partileri ve siyaset adamları belli oldu. İşte o isimler...


Medya Takip Merkezi (MTM)’nin hazırladığı araştırmaya göre, siyasi partilerde 2011’deki sıralama değişmedi. AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan yıla damgasını vuran isimler oldu.

2012 yılını kapsayan siyaset gündemi araştırmasına göre, medyanın en çok ilgi gösterdiği siyasi parti bu yıl da değişmedi. Geçtiğimiz yıla oranla medyadaki görünürlüğünü yüzde 50’nin üzerinde arttıran AKP Parti yılın en çok konuşulan siyasi partisi oldu. Partinin Suriye ve dış politikası, 4. Olağan Büyük Kongresi ve yeni anayasa çalışmaları, medyada yıl boyunca en fazla yer alan konular arasındaydı. AK Parti 2012’de 1 milyon 377 bin 173 haber ve yazıda yer aldı.

Yıl boyunca medyada en fazla gündeme gelen ikinci siyasi parti ise Cumhuriyet Halk Partisi (CHP). Ana muhalefet partisi, sıklıkla parti genel başkanının adıyla birlikte anıldı. Temmuz ayında gerçekleşen partinin 34.Olağan Kurultayı, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün terör örgütü tarafından kaçırılması ve 4+4+4 eğitim sistemine bu durumu itiraz ederek Anayasa Mahkemesi’ne taşıması ile medyada geniş yansıma buldu. 2011’e oranla haberlerinde yüzde 34’lük artış yaşanan CHP, yıl toplamında 988 bin 661 haber ve yazıya konu edildi.

Medya Takip Merkezi’nin aynı araştırmasına göre, yılın medyada en fazla öne çıkan diğer siyasi partisi, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) oldu. MHP’nin 2012’de medyada en fazla ses getirdiği haberlerin başında, çekişmeli geçen parti başkanlığı seçimi sonucunda Devlet Bahçeli’nin yeniden başkan olması, iktidarın terör ve dış politikasını eleştirmesi ve Kasım ayında gerçekleşen 10. Olağan Kurultayı geldi. Bir önceki yıla göre yüzde 19 oranında medyada daha fazla yer alan parti, toplamda 397 bin 393 haber ve yazı ile gündeme geldi.

ERDOĞAN SİYASETİN ZİRVESİNDE

Yıl boyunca medyaya yansıyan tüm haberlerin takip edilmesi sonucu hazırlanan araştırmaya göre, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yılın en çok konuşulan siyasetçisi oldu. Yıl içerisinde 2 kez ameliyat olan Erdoğan, yoğun siyasi trafiği ve Suriye politikası ile gündeme geldi. Partisinin 4. Olağan Büyük Kongresi’nde son kez başkanlığa aday olacağını duyurmasıyla da medyada geniş yer bulan Başbakan Erdoğan, 1 milyon 41 bin 876 haber ve yazı ile adından söz ettirdi.

Yılın medyada en fazla dikkat çeken ikinci siyasi ismi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu oldu. Geçtiğimiz yıla oranla en çok konuşulan siyasetçiler sıralamasında aynı yerini koruyan Kılıçdaroğlu’nun haberlerinde yüzde 7’lik bir düşüş olduğu gözlendi. AK Parti’ye ve Başbakan Erdoğan’a yönelttiği eleştiriler ile gündeme gelen Kılıçdaroğlu, Sosyalist Enternasyonel Birliği’nin başkan yardımcılığına seçilmesi ile de medyada yer aldı. Kılıçdaroğlu, yıl genelinde 302 bin 189 haber ve yazıya konu edildi.

2012’de medyada en fazla adından söz edilen diğer siyasi isim ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu. Hollanda’nın en yüksek nişanı olan ‘Hollanda Aslanı Büyük Şövalye Nişanı’nın takdim edildiği Abdullah Gül, İngiltere’de Kraliçe II Elizabeth’i ve ülkedeki üst düzey yetkilileri ziyaret etmesiyle Türk medyasının yanı sıra yabancı basında da yer aldı. Abdullah Gül, yıl boyunca 285 bin 277 haber ve yazı ile gündeme geldi.

Listede dikkat çeken isimlerden bir diğeri ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davuoğlu oldu. 2011’e oranla medyadaki haberlerini yüzde 66 arttırarak, medyada yer alma oranı en fazla yükselen siyasetçi olan Davutoğlu’nu, 133 bin 937 haber ve yazı ile Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç izledi. 2012 yılında 102 bin 341 haber ve yazıda yer bulan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise yedinci sırada yer aldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER