ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2014 Pazartesi 20:14

1 Mayıs'ta Taksim'e izin çıkmadı

1 Mayısta Taksime izin çıkmadı

İstanbul Valiliği'nde sendika temsilcileri ile yapılan görüşme neticesinde, Taksim'deki kutlamalara izin çıkmadı.


İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Taksim Meydanı'nın işçilerimizin hem çelenk sunma hem de Kazancı Yokuşu'nda rahmetli işçilerimizi anma konusunda bir kutlamaya açık olduğunu özellikle belirttik" dedi.

Mutlu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK, TMMOB ve Türk Tabipleri Birliği temsilcileriyle, İstanbul'da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamalarıyla ilgili yaptığı görüşmenin ardından, gazetecilere açıklama yaptı.

Vali Mutlu, ilgili heyetin 1 Mayıs kutlamalarını Taksim Meydanı'nda gerçekleştirme arzusu içerisinde olduğunu belirterek, kendisinin de onlara katıldığı özellikle ifade ettiğini söyledi.

Taksim'de 1 Mayıs 1977'de gerçekleştirilen kutlamada hayatını kaybeden işçilerin herkesin yüreğinde acı bıraktığını dile getiren Mutlu, bu konuda işçilerin yaşamış olduğu bu acılı günün herkesin ortak acısı olduğunu görüşmede belirttiğini aktardı.

Vali Mutlu, şöyle devam etti: "Bu çerçevede Taksim Atatürk Anıtı'nda ilgililerin katılımıyla çelenk sunma merasiminin gerçekleştirilmesi ve çelenklerin konulmasının bizim açımızdan da yönetim ve idare açısından da çok değerli, anlamlı olduğunu özellikle ifade ettim ve bu seremoninin mutlaka gerçekleştirilmesini kendilerinden istirham ettik. Ayrıca Kazancı Yokuşu'nda hayatını kaybetmiş değerli işçilerimiz ki, rahmetle anıyorum ve geride kalan kıymetli ailelerine bir kez daha başsağlığı diliyorum, bu acı olayla ilgili. Kazancı Yokuşu'nda da bunu anma noktasında, bir seremoninin orada düzenlenmesi gerektiğini ve bu konuda da kendilerinin hazırlık yapmalarının iyi olacağını belirttim ve Kazancı Yokuşu'nda da yapılacak böyle bir anmaya, etkinliğe bizim de destek vermek istediğimizi, bu konuda kendilerini destekleyeceğimizi özellikle ifade ettim. Dolayısıyla Taksim Meydanı'nın işçilerimizin hem çelenk sunma hem de Kazancı Yokuşu'nda rahmetli işçilerimizi anma konusunda bir kutlamaya açık olduğunu özellikle belirttik."

Mutlu, görüşmede söz konusu seremonilerin yapılmasının anlamlı olduğunu, bundan vazgeçilmemesi gerektiğini ifade ettiklerini anlatarak, "Taksim Meydanı'nda miting yapılması konusuna gelince; bu konuyla ilgili, artık İstanbulumuz'da toplantı ve gösteri yürüyüşleriyle ilgili yeni bir dönemin başlatılmış olduğunu, bu dönem çerçevesinde İstanbulumuz'da sosyal hayatı, kamu düzenini daha iyi yönetebilme amacıyla gerçekleştirilmiş olan Avrupa yakasında Yenikapı, Anadolu yakasında Maltepe'deki fevkalade güzel tanzim edilmiş olan miting, toplantı alanlarının bu tür talepler için ilgililerin emrinde olduğunu özellikle belirttim ve bu nedenle geçen yıl Kazlıçeşme için yaptığımız öneriyi bu yıl Yenikapı için teklif ettik" şeklinde konuştu.

DİSK: TAKSİM'DEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, sendika temsilcileriyle görüştü. Görüşme sonrası ilk açıklamayı yapan DİSK Başkanı Kani Beko, "Vali, kutlamaların Taksim dışında başka yerlerde yapılmasını önerdi ama biz Taksim'de kutlama yapmaktan vazgeçmeyeceğiz" dedi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER