ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 18:09

1 Mayıs'ta KESK ve CHP gerilimi


1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Zafer Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe tertip komitesi ile kutlamalara katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) üyeleri arasında, konuşma hakkı verilmediği gerekçesiyle gerginlik ve arbede yaşandı.

Zafer Meydanı'nda yapılan 1 Mayıs kutlamalarını düzenleyen Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu'na (KESK) bağlı sendikaların temsilcileri ile kutlamalara katılan CHP Kütahya il teşkilatları arasında gerginlik yaşandı.

Çinigar Caddesi üzerinde toplana grup, slogan ve dövizlerle Zafer Meydanı'na yürüyerek geldi. Yolda ve kutlama alanında atılan Kürtçe sloganlara tepki gösteren CHP'liler ise 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sloganları ile yanıt verdi. Bir süre şarkı, marş ve Kürtçe müziklerin çalındığı alanda yapılan konuşmalara, kendilerine söz hakkı verilmediği gerekçesiyle oluşturulan kürsüye çıkan CHP Kütahya Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Öztürk, elindeki megafonla konuşmaya başladı.

Tertip komitesi de kutlamalar öncesinde, CHP’ye programın bildirildiğini, CHP’den, kutlamalarda bir bayanın konuşma yapacağı yönünde kendilerine bilgi ulaştığını, ancak bayanın konuşmadığını belirterek, Gençlik Kolları başkanının program dışı olacağı için kürsüde konuşma yapamayacağını söyledi.

Bunun üzerine, CHP Gençlik Kolları Başkanı Öztürk de elindeki megafonla, “Taksimde kutlamalara izin vermeyen zihniyet ile burada kutlamaları tertip edenlerin zihniyeti aynı” ifadelerini kullanması ile tertip komitesi arasında itiş kakışlar meydana geldi. Kürsüdeki CHP’lilerin indirilmesi için olayı polise bildiren tertip komitesi ile CHP’liler arasındaki kısa süren arbede, polisin kürsüye çıkmasıyla son buldu.

Ellerinde bulunan döviz ve pankartlarla 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sloganları ile CHP Kütahya teşkilatları kutlama alanını terk etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER