ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 19:20

"1 Mayıs'ı çatışma günü gibi görüyorlar"


 Hak ve Özgürlükler Partisi(Hak-Par) Genel Başkanı Kemal Burkay, içinden geçilen ve 30-40 yıldır sürmekte olan bir çatışma dönemini sona erdirmeye çalışılan bu hassas dönemde sağduyulu davranılmasını istedi. Bazı çevrelerin öteden beri 1 Mayıs'ı bir direniş, bundan da öte çatışma günü gibi görüp anladıkları, barışçı türden gösterilerin onları kesmediğine dikkat çeken Burkay, "Geçmiş yıllarda rastlandığı türden provokatif girişimleri de hesaba katmak gerekir. Bu nedenle Valiliğin bu yıl 1 Mayıs gösterileri için başka bir alan göstermesi mantıklı görünüyor. 1 Mayıs kutlamalarını ille de Taksim'de yapma inadı mantıklı görünmüyor." dedi.

Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Burkay, İstanbul'da 1 Mayıs gösterilerinin hangi alanda yapılacağının sendikalarla Valilik arasında bir krize dönüştüğünü hatırlattı. Geçmişte de benzer krizler yaşandığını, sendikaların 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istediğini ama valiliğin bir dönem buna izin vermediğini anlatan Burkay, "Son olarak geçtiğimiz yıl, Valilik inadından vazgeçmiş ve kutlamaların Taksim'de yapılması mümkün olmuştu. Ancak bu kez sorun çıkmasının nedeni farklı. Taksim alanı şu anda yapılmakta olan düzenleme nedeniyle yer yer bir inşaat alanı durumunda ve zaten normal durumlarda bile orada araç ve yaya trafiği hiç de kolay değil. Bu durumuyla alanın, 1 Mayıs gibi bir günde kitlelerin orada gösteri yapması için hiç de uygun düşmediği açık. Hele herhangi bir olay çıkması durumunda ciddi riskler doğabilir, ezilmelere, can kayıplarına yol açılabilir. Ki bu ihtimal yok sayılamaz. Geçmiş yıllarda rastlandığı türden provokatif girişimleri de hesaba katmak gerekir. Bu nedenle Valiliğin bu yıl 1 Mayıs gösterileri için başka bir alan göstermesi mantıklı görünüyor. Buna karşılık, 1 Mayıs kutlamalarını ille de Taksim'de yapma inadı mantıklı görünmüyor." diye konuştu.

"SENDİKALAR VE GÜVENLİK GÜÇLERİ İSTENMEYEN OLAYLARA KARŞI DİKKATLİ OLMALI"

Bazı çevrelerin ise öteden beri 1 Mayısı bir direniş, bundan da öte çatışma günü gibi görüp anladıkları, barışçı türden gösterilerin onları kesmediği malum olduğunu dile getiren Burkay, zamanın değiştiğini ve 1980 öncesindeki ruh halinden kurtulmanın, solun sağlığı ve kitlelerle kaynaşıp güçlenmesi bakımından gerekli olduğu kanısında olduğunu vurguladı.

"İçinden geçtiğimiz ve 30-40 yıldır sürmekte olan bir çatışma dönemini sona erdirmeye çalıştığımız bu hassas dönem de sağduyulu davranmayı daha da önemli ve gerekli kılıyor." diyen Burkay, şöyle devam etti: "Bu konuda Valilikle sendikalar arasında bir uzlaşmanın sağlanması kanımızca en istenir durumdur. Ya sendikalar gösterileri Valiliğin gösterdiği alanda yapmalı, ya da, Taksim'de yapılması için bir uzlaşmaya varılması durumunda, istenmeyen olaylara fırsat vermemek için hem sendikalar, hem güvenlik güçleri dikkatli, tedbirli olmalı. Bu vesileyle işçi ve emekçilerimizin 1 Mayıs Bayramını kutlarım. Partimiz sendikal haklar, iş güvenliği ve genel olarak sosyal haklara ilişkin çabaları aksatmadan sürdürecek, haklı mücadelelerinde işçi ve tüm emekçilerimizin yanında olacaktır."
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER