ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 21:38

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü


Medya İşçileri Sendikası (Medya-İş) Genel Başkanı Gürsel Eser, 1 Mayıs kutlamalarının kavgaya dönüştürülmesine gerek olmadığını belirterek, "Taksim'de kadar ısrar edilmesinin anlamı olmadığını düşünüyoruz" dedi.
     Hak-İş tarafından Albay Karaoğlanoğlu Caddesi'nde düzenlenen "Karabük'teyiz, Taksim'deyiz, Tüm Türkiye'deyiz" mitingine katılan Eser, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Mayıs'ı Türkiye'nin ilk sanayi kentlerinden Karabük'te coşkuyla kutladıklarını söyledi.
     İstanbul'daki olaylardan haberdar olduklarını ifade eden Eser, "Taksim diretmesini anlamış değiliz, 1 Mayıs son 3 yıl Taksim'de kutlandı. Taksim'de bu kadar ısrar edilmesinin anlamı olmadığını düşünüyoruz. 1 Mayıs'ın kavga içine çekilmesini anlamış değiliz, buna gerek yok. 1 Mayıs, Karabük'te de coşkuyla kutlanabiliyor, bunu yaşadık. Gayet güzel geçti" şeklinde konuştu.
    
Anadolu Ajansındaki toplu sözleşme süreci
    
     Eser, Anadolu Ajansındaki (AA) toplu sözleşme süreciyle ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetki tespiti yapıldığını dile getirerek, Türkiye Gazeteciler Sendikasının (TGS) itirazı nedeniyle konunun yargıya taşındığını anımsattı.
     "Geçtiğimiz günlerde ilk ön inceleme duruşması yapıldı" diyen Eser, şöyle devam etti:
     "Dava 6 Haziran'a ertelendi. Burada kesinlikle sonucun lehimize çıkacağından eminiz çünkü bütün veriler ortada. Medya-İş'in yaklaşık 550 üyesi var. TGS'nin ise 20 üyesiyle böyle bir itirazının haksız olduğunu, AA'da çalışan emekçilerin haklarının gasbedildiğini düşünüyoruz. Barış içinde, ideolojiden uzak sendikacılık yapmak istiyoruz. İşverenle sürekli görüşmeler halindeyiz. Mahkeme sonuçlanıncaya kadar toplu sözleşme hazırlıklarımız devam ediyor.
     İnşallah en kısa süre Anadolu Ajansında çalışan emekçiler haklarını almış olacak."
    
Çözüm süreci
    
     Türkiye'deki barış sürecine de değinen Eser, sözlerini şöyle tamamladı:
     "Toplumsal barışa ihtiyacımız var. Konfederasyon olarak geçtiğimiz günlerde toplantı yaptık. Hak-İş'e bağlı sendikalar olarak toplumsal barışa, çözüm sürecine sonuna kadar destek olacağız. Türkiye'deki herkesin buna destek olmasını umuyoruz. İnşallah Türkiye'de barış içinde, kardeşçe, hep birlikte yaşayarak daha güzel günler göreceğimize inanıyorum."
     Mitinge Medya-İş üyesi AA çalışanları da katıldı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER