ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 16:47

1 Mayıs Balıkesir'de de coşkuyla kutlandı

1 Mayıs Balıkesirde de coşkuyla kutlandı


Balıkesir'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, bayram havasında kutlandı. Bazı sendikalar, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerden oluşan tertip komitesi tarafından düzenlenen kutlamalar olaysız sona erdi. Belediye Başkanı İsmail Ok'un da Belediye-İş Sendikası üyeleriyle katıldığı kutlamalarda, İstanbul'da yaşanan olaylar protesto edildi.

Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Çarşamba Pazarı'nda toplanan yaklaşık 3 bin kişi, Kuvayi Milliye Meydanı'na kadar yürüdü. Meydana polis kontrolünden geçilip girildikten sonra miting alanında toplandı. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan kutlamalarda Başkan Ok, yaptığı konuşmada işçi ve emekçilerin bayramını kutladı. Emeğin kutsal olduğunu söyleyen Ok, belediye başkanı olmadan önce kendisinin de sendika temsilcisi olarak kutlamalara ve hak arama eylemlerine katıldığını belirtti.

Tertip komitesi adına konuşan Türk-İş İl Temsilcisi Ahmet Demirer ise Türkiye'de yaşanan işçi ölümlerine değindi: “Bugün ülkemizde emekçilerin yarısı kayıtdışı çalışıyor. Ulusal İstihdam Stratejisi'nin emek karşıtı yaklaşımlarıyla kıdem tazminatımıza göz dikiliyor, asgari ücret bölgeselleştirilmek, esnek ve kuralsız çalışma biçimleri yaygınlaştırılmak isteniyor. Taşeron işçiliği yaygınlaştırma, kuralsızlaştırma planlan yapılıyor. Örgütlenen işçiler işten atılıyor. İş kazası adı verilen cinayetler durmak bilmiyor. Bu meydanlarda bulunan emekçiler, bu iş cinayetlerinin hesabını mutlaka soracaktır.”

Yerel bir müzik grubunun konseriyle sona eren kutlamalarda Türk-İş, KESK, DİSK, Genel-İş, Teksif, Türk Metal-İş, Belediye-İş, Eğitim-Sen, Eğitim-İş, CHP, İP, ÖDP, BDP, İnsan Hakları Derneği gibi sendika, sivil toplum kuruluşu ve siyasi partiler pankart açtı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER