ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 22:44

1 Eylül Dünya Barış Günü


İzmir'de, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla yürüyüş ve miting düzenlendi.
BDP, ÖDP, EMEP, DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK İzmir Şubeler Platformu, Alevi Bektaşi Federasyonu üyelerinin de aralarında yer aldığı grup, 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü, Basmane ve Konak meydanları arasında gerçekleştirdikleri yürüyüş ve Konak'ta düzenlenen mitingle kutladı.
Basmane Meydanı'nda grupların toplanmasıyla başlayan yürüyüşte, katılımcılar Suriye'ye askeri müdahale hazırlıkları ve Gezi Parkı odaklı gelişmeleri protesto eden sloganlar attı.
Yürüyüşte, kendilerini "anarşist" olarak tanımlayan bir grup 1. Kordon'daki bazı banka şubeleri ile araçlarının üzerine sprey boyalarla "barış işareti" çizdi ve sloganlar yazdı.
Konak Meydanı'nda sona eren yürüyüşün ardından düzenlenen mitinge, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık da katıldı.
Sakık, mitingde yaptığı konuşmada, "Türkiye'de 30 yıldır süren kirli savaşı sonlandırmak, barışı inşa etmek ve Ortadoğu'dan başlayacak bir üçüncü dünya savaşına dur demek için alanlarda" olduklarını söyledi.
AK Parti iktidarının çözüm süreci ile Ortadoğu'da yaşanan gelişmelerle ilgili yürüttüğü politikaları eleştiren Sakık, şu görüşleri dile getirdi:
"Ne yazık ki, bizim ülkemizin siyasi aktörleri, kendi ülkesindeki barışı görmez ama Ortadoğu'da barışa soyunurlar. Dünyada barış için çaba sarf ettiklerini söylerler. Şimdi soruyoruz, bu 100 yıllık sorunu görmeden, sorunun çözümüyle ilgili küçücük adım atmadan size Ortadoğu'da barış görevini kim verebilir, barışçıl kimliğıinizi kim ciddiye alabilir? İster bunun adı Tayyip Erdoğan ister Kemal Kılıçdaroğlu olsun, ilk önce kendi ülkenizde barışı inşa edeceksiniz."
Başbakan Erdoğan'a seslenen Sakık, "Şimdi biz Kürt halkının, Türkiye demokrasi güçlerin bir talebi var sizden; barış komisyonunun, akil insanların size sunduğu o raporları hayata geçirin. Onları geçirirseniz bu sorun çözülür ama siz samimi değilsiniz" dedi.
Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan'ın da katıldığı miting, Halk Evleri Çocuk Korosu'nun verdiği konserle sona erdi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER