ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL19°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 21:42

1 Eylül Dünya Barış Günü


BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Suriye'ye askeri müdahale tartışmalarıyla ilgili olarak, "Yapmanız gereken Suriye halklarını bir araya getirecek, müzakere, diyalog ve onurlu bir barış için, etkili bir diplomasi yürütmektir" dedi.
BDP İl Teşkilatı tarafından düzenlenen 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliği dolayısıyla Tren Garı önünde toplanan grup, slogan atarak, Mersin Büyükşehir Belediyesi önüne yürüdü.
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Belediye binası önünde toplanan gruba yaptığı konuşmada, AK Parti'nin Suriye politikasını yanlış bulduklarını ifade etti.
Suriye'ye askeri müdahale tartışmalarına değinen Baluken, şöyle devam etti:
"BDP olarak ilk günden beri aynı şeyi söylüyoruz. Suriye'deki ne bir dış müdahalede ne de iç çatışmada Türkiye'nin bir yeri, rolü yoktur. AKP hükumetini defalarca uyardık. Yapmanız gereken Suriye halklarını bir araya getirecek, müzakere, diyalog ve onurlu bir barış için etkili bir diplomasi yürütmektir. Ama maalesef demokratik çözüm çağrısına kulak tıkayanlar, Suriye'de kardeş kanı akıtmak için Obama'nın, Beyaz Saray'ın ağzına bakıyorlar. Kınıyoruz. Bizler içeride yürütülen barış sürecinin, aynı zamanda Ortadoğu'ya da barış getirecek büyük bir projenin olduğu bilinciyle Suriye'ye düşünülen dış müdahaleye karşı en etkili duruşu, muhalefeti göstereceğiz. Çünkü Suriye'de başlatılmak istenen savaş, Türkiye'ye, Ortadoğu'ya taşırmak istenen bir yangından başka bir şey değildir."
Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise bugün, Türkiye'de yaşayan Türklerin, Kürtlerin, Arapların, Çerkezlerin, bütün kimliklerin, inançların ve cinsiyetlerin barış için meydanlarda olduğunu kaydetti.
Grup, konuşmalar sonrası verilen konserin ardından olaysız dağıldı.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER