ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 21:40

1 Eylül Dünya Barış Günü


BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, "Çözüm süreci, tüm Ortadoğu'nun kurtuluşudur" dedi.
Kışanak, "1 Eylül Dünya Barış Günü" nedeniyle İstasyon Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmada, dünyada çatışma ve savaşların yaşandığı bölgelerin büyük kısmının İslam halklarının yaşadığı coğrafya olduğunu söyledi.
Pakistan'da, Afganistan'da, Irak'ta, Mısır'da, Tunus'ta, Libya'da ve Suriye'de savaş, kan, gözyaşı ve ölümler yaşandığını ifade eden Kışanak, Müslüman halkların bunu hak etmediğini kaydetti.
Kışanak, Müslümanlığın barış ve kardeşliği savunan bir din olduğunu vurgulayarak, "Öncelikle bu konuda rol oynayan, örgütlü olan herkese sesleniyorum; bu savaşları durdurun. Ortadoğu, Mısır ve Suriye bunu hak etmiyor. Kim ki Müslüman halkları adına siyaset yapıyorsa öncelikli olarak barışı ve çözümü savunmalıdır" diye konuştu. Suriye'de kullanılan kimyasal silah olayını lanetlediklerini, kimyasal silah kullanılan Halepçe katliamını çok iyi bildiklerini belirten Kışanak, "Kürtler katliamların karşısında olacaktır. Çözüm askeri müdahalede ve savaşta değil. Bunu herkesin bilmesi lazım. Suriye'de demokratik bir rejm kurulmalıdır. Tüm halkların özgürlüğünü savunuyoruz. Çözüm ancak böyle olabilir" ifadesini kullandı.
Başlatılan çözüm süreci sayesinde artık kan ve gözyaşının yaşanmadığını dile getiren Kışanak, konuşmasını şöyle sürdürdü:
" Nevruz'dan bu yana 5 ay geçti. Ancak hükümet henüz adım atmadı. Çözüm süreci, tüm Ortadoğu'nun kurtuluşudur. Kimse artık bu süreci durduramaz. Bir tek insanın burnunun kanamasını istemiyoruz. Bir daha çatışmalı ve savaşlı süreçlere dönülsün istemiyoruz. Gerçek bir barış istiyoruz. O da halkımızın haklarının iade edildiği gün yaşanacaktır. Ana dilimizi bugüne kadar yasaklamaya çalıştılar, başaramadılar. Bu yolculuk devam edecek."
- "Bizim ayrılmak gibi bir düşüncemiz yok"
Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Eş Genel Başkanı Asya Abdullah ise bulundukları bölgede her gün meydana gelen çatışmalarda yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini, bu olaylara bağlı olarak da binlerce kişinin göç etmek zorunda kaldığını söyledi.
Suriye'deki Kürtlere yönelik din adı altında bazı çetelerin saldırı düzenlediğini ifade eden Abdullah, şöyle konuştu:
"Ama biz Arap, Asuri, Süryani ve Kürtler olarak barış ve kardeşlik için mücadele ediyoruz. Suriye'deki sorunun çözümü için bizim çözüm projemiz var. Bu projemiz Suriye'nin bütünün sorununun çözümü içindir. Projemizde nasıl bir yaşam istediğimiz, demokratik olarak neler istediğimizi dile getiriyoruz. Biz Suriye'nin barış ve demokrasi için geleceği için mücadele eden güçlerle birlikteyiz. Bizim yaşadığımız kentlere yapılan bütün saldırılara karşı kadın erkek genç olarak 7'den 70'e birlikte mücadele ediyoruz. Suriye'nin kuzeyine yapılan saldırılar Kürtlere yönelik saldırılardır. Rojava üzerinde kirli siyasetler yapılıyor. Biz PYD olarak Suriye'nin birlik ve bütünlüğü içerisinde özgür, eşit yurttaş olarak kalmak istiyoruz. Bizim ayrılmak gibi bir düşüncemiz yok."

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER