ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2013 Pazar 20:37

1 Eylül Dünya Barış Günü


Ankara'da, çeşitli siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşu üyelerince, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla miting düzenlendi.
Aralarında KESK, DİSK ve BDP'nin de bulunduğu, bazı siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan Ankara Emek ve Dayanışma Güçleri üyesi bir grup, Sıhhiye Toros Sokak'ta toplandı.
"Suriye'de işgale ve savaşa hayır" pankartı açan kalabalık, "İçeride, dışarıda savaşa hayır" ve "Kurşun atma, barış için adım at" sloganları eşliğinde Kolej Meydanı'na yürüdü.
Tertip komitesi adına hazırlanan metni okuyan Harun Çakmak, Ortadoğu'da askeri bir müdahaleye karşı olduklarını belirterek, "Suriye'ye demokrasi getireceğini iddia edenler Irak için de aynı şeyleri söylemişti. Irak işgali demokrasi getirmediği gibi yüz binerce insanın katledilmesine yol açtı. Savaş ölüm ve yıkım demek. Savaş çığırtkanları karşısında susmayacağız. Savaşın bir parçası olmayacağız" dedi.
Çakmak, kim tarafından ve kime yapılmış olursa olsun Mısır katliamını lanetlediklerini ifade ederek Mısır halkının yanında olduklarını söyledi.
Tertip komitesinin metni, daha sonra Kürtçe ve Arapça olarak da okundu.
BDP Mardin Milletvekili Erol Dora da çözüm sürecinin artık geri dönülemez bir noktaya geldiğini belirterek, hükümetin, seçim barajının düşürülmesi ve ana dilde eğitim gibi çözüme yönelik yeni adımlar atması gerektiğini ifade etti.
Açıklamaların ardından düzenlenen konserden sonra mitinge katılanlar alandan ayrıldı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER