ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
EMLAKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Kasım 2014 Pazartesi 11:23

Maket ve proje üzerinden emlak almayın uyarısı

Maket ve proje üzerinden emlak almayın uyarısı

ÇETKODER Genel Başkanı Mustafa Göktaş, tüketicilerin maket üzerinden ve proje üzerinden emlak almamaları, alırken çok dikkatli olmaları uyarısını yaptı.


Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, tüketicilerin maket üzerinden ve proje üzerinden emlak (konut- işyeri) almamaları, alırken çok dikkatli olmaları uyarısını yaptı.

Genel Başkan Göktaş yazılı açıklamasında, "Son zamanlarda artan emlak satış ilanları, tanıtımları, bu husustaki kampanyalar dikkat çekici olduğu kadar ürkütücü boyut aldı. Tüketicilerimiz çok dikkatli olsunlar. Ev ya da iş yeri alırken (kısacası emlak- gayrimenkul) eğer yatırım amaçlı alıyorlar ise farklı düşünecekler, ihtiyaca binaen oturmak amaçlı alıyorlar ise o zaman farklı düşünecek ve davranacaklar. Her halükarda da çok dikkatli olmak zorundalar. Gayrimenkul almak kolay bir olay değildir. Bilinmeyen, tanınmayan, geçmişi ve mazisi karanlık olan kişi ve kuruluşlara yönelmesinler. Zarar eden çile çeken kendileri olurlar." dedi.

'SATIŞ SÖZLEŞMESİ, YÜKLENİCİ VE TEKNİK ŞARTNAME ÇOK ÖNEMLİ'

Şimdilerde modanın proje ya da maket üzerinden satışlara yöneldiğine işaret eden Göktaş, şöyle devam etti: "Çok cazip fiyat ve kampanyalarla tüketicilerin karşısına çıkıyorlar. Projeyi yapan firma kim olursa olsun iyi araştırılması ve güvenilir olması gerekir. İnşaat ve yapımla ilgili satış vaadi sözleşmesi içeriği, yapılacak işin teknik şartnamesi, yüklenici firmanın iyi incelenmesi, gayrimenkulün yapılacağı arsanın üzerinde her hangi bir borç var mı, imar durumu nedir önceden titizlikle incelenmesi gerekir. Sadece karşılıklı güvene dayalı olarak bu tür anlaşma ve sözleşmelere imza atmak doğru değildir. Gayrimenkul alımlarında tapu sicil müdürünün önünde imzalanmayan hiçbir işlemin geçerliliği hukuken yoktur. Notere giderek tüketici ile yapılan satış vaadi sözleşmesi de tapuya şerh edilmemişse hiçbir anlam ifade etmez. Kişi isterse aynı şekilde binlerce kişiye satış vaadi yapabilir."

'BİNA DİLİNİ BİLMİYORSANIZ MAKETTEN EV ALMAYIN'

Sözleşmede ciddi cezai yaptırımlar yoksa sıkıntı yaşanacağını dile getiren Göktaş, "Maketten ev almak bazen sizi yanıltır. Eğer bina dilini bilmiyorsanız ileride perişan olursunuz. Makette gördüğünüz yerin çevresini biliyor musunuz, ne durumda? İçi ne durumda, nasıl tefriş edilecek önem arz eder. Dikkat edilmez ise makette gördüğünüz ile yarınlarda elde ettiğiniz arasında ciddi farklılıklar çıkabilir. İmzaladığınız sözleşmede ciddi cezai yaptırımlar yoksa sıkıntı yaşarsınız. Sözleşmeleri imzalamadan evvel inceleyin, bilene danışın. Alacağınız ev ya da iş yerinin etrafında neler olacak, ticari alanlara yakınlığı, okul, sağlık alanlarına yakınlığı, sosyal yaşama yakınlığı, her şeye dikkat etmek durumundasınız." diye açıklamasını sürdürdü.

'AMACINIZ İHTİYACA BİNAEN OTURMAK İSE BİTMİŞ PROJELERE YÖNELİN'

ÇETKODER Genel Başkanı Göktaş, "Eğer evi ve iş yerini alıp oturmaksa niyetiniz, bitmiş projelere yöneliniz. Yarın ne ile karşılaşacaksınız, bilmediğiniz sonuçlarla karşılaşırsınız. Hayal satın almayın. Gerçekçi olun. Yıkılan, kırılan siz olursunuz. Piyasada çok uyanık ve üçkâğıtçı tip mevcut, 6502 sayılı yasadan doğan önemli haklarınız mevcut, ancak yapılan sözleşmelerde bu haklarınızdan bahsedilmediği gibi, korunmamakta olduğunu göreceksiniz. Sözleşmelerdeki adaletsiz ve tek taraflı maddeler yüzünden ileride mağdur olmamanız için maket ve projeden ev satın alırken mutlaka bir bilene danışın." uyarısını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER