ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
EMLAKTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 16:28

Fikirtepe’de yıkım ertelendi

Fikirtepede yıkım ertelendi

Kadıköy Belediyesi, Fikirtepe kentsel dönüşüm alanlarının yıkımının, Suriyeli sığınmacılarının durumunun netlik kazanmaması nedeniyle ertelendiğini açıkladı.


Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, "Fikirtepelilerin kentsel dönüşümden dolayı yaşadığı mağduriyetinin üzerine Suriye’de yaşanan çatışmalardan dolayı Türkiye’ye sığınan ve sayıları 1 milyonu aştığı düşünülen Suriyeli sığınmacılar eklendi. İstanbul’un hemen her bölgesinde bulunan Suriyeli sığınmacıların bir kısmının Fikirtepe’de boşaltılan yapılara yerleşmesiyle başlayan sorun, yerleşme sayılarının gün geçtikçe artmasıyla önemli boyutlara ulaştı." denildi.

Açıklamada, "Riskli alanlarda bulunan ve can güvenliğini tehdit eden yapılara yerleşen Suriyeli sığınmacıların tahliyesi için Kadıköy Kaymakamlığı’nın ilgili yazısı ile harekete geçen Kadıköy Belediyesi, herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadan Fikirtepe bölgesinin tahliyesi için devreye girdi. Yıkımları gerçekleştirecek şirketleri konuyla ilgili bilgilendirildi. Fikirtepe’de yıkılmak üzere bulunan binalara yerleşen sığınmacıların gerekli önlemler alındıktan sonra Tuzla’da bulunan kampa yollanması için gerekli girişimlerde bulunuldu. Tuzla sığınma kampının kapandığı bilgisinin alınmasıyla birlikte, sığınmacıların daha fazla mağduriyet yaşamaması için yapılacak yıkım işlemi durduruldu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bölgede inceleme başlattı ve Suriyeli sığınmacıların bölge tahliye edildikten sonra ne olacağına dair yeni bir çözüm arayışına girildi." ifadelerine yer verildi.

Yarı yıkılmış ya da yıkılma kararı alınan binalarda yaşayan Suriyelilerin temel yaşamsal ihtiyaçlarının karşılanacağı şartların bulunmadığı belirtilen açıklamada, şu görüşler dile getirildi: "Bu yapılarda kalmaları son derece tehlikeli olmakla birlikte sorunun insani boyutlarda çözümü için Kadıköy Belediyesi bütün olanaklarını seferber etmiştir. Müteakip kereler konuyla ilgili resmi kurumlarla görüşmeler yapılmış özellikle metruk binalara yerleşmiş olan Suriyelilerle ilgili adım atılması talep edilmiştir. Kadıköy Belediyesi olarak meselenin asli unsuru olmamakla birlikte bu insani sorunun çözümünde oluşacak merkezi bir koordinasyona gerekli desteğin verileceğini bir kez daha ifade ediyoruz."

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER