ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Parçalı Bulutlu
EKSTRATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2012 Cumartesi 21:24

Bulgaristan'da ''Domatesli İhtilal''


Bulgaristan'da internetteki sosyal paylaşım ağı üzerinden organize olan bir grup, parlamento önünde hükümet karşıtı ''domatesli'' protesto düzenledi.
     ''Domatesli İhtilal'' adlı grup, 20 Kasım'da parlamento binasına domates attığı gerekçesiyle 24 saat göz altında tutulan şair Nikolay Kolev'e destek verdi.
     Nikolay Kolev, domatesli eylemini yapmadan önce internet sitesinde ''Ülkede yayılan yolsuzluk ve suç eylemlerinden dolayı'' 6 devlet kurumuna suçlamalarda bulunmuştu. Sözkonusu yazısında Parlamento, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Yüksek Adalet Divanı, Devlet Televizyonu (BNT) ve Devlet Radyosu'nun (BNR) genel müdürlerine seslenen Kolev, ''Bu kurumlar ülkemizin son yıllarda bulunduğu kötü durumundan sorumludur. Devlette yolsuzluk, sorumsuzluk, sansür ve ahlaksızlık hakimdir'' demişti.
     İnternetteki sosyal paylaşım ağında kurulan ''Domatesli İhtilal'' grubunun destekçisi 22 bine ulaştığında sitenin aniden sanal ortamdan silinmesi, parlamento binası önünde düzenlenen protestoya katılımın internet ortamında verilen destekten daha düşük olmasına neden oldu.
     Göstericiler Başbakan Boyko Borisov ve hükümetine karşı ''mafya'' ve ''istifa'' sloganları atarak, ellerinde taşıdıkları çürük domates, biber, pırasa, kabak ve diğer sebzeleri parlamento binasına doğru fırlattı.
     Parlamento etrafında sıkı güvenlik önlemi alan yüzlerce polis ve jandarma, göstericilerin binaya yaklaşmasına ve atılan sebzelerin bina cephesini kirletmesine izin vermedi.
     Basının büyük ilgi gösterdiği protestoda Nikolay Kolev, elinde domates tutarak basına yaptığı açıklamada hakkında açılan soruşturma kapsamında yargılanıp suçlu bulunması durumunda 2 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini bildirdi.
     Gösteri olaysız sona erdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER