ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Kasım 2013 Pazar 18:45

Ziraat Odası Başkanı'nın ceviz üzüntüsü

Ziraat Odası Başkanının ceviz üzüntüsü


Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, Aksaray’ın tarım hayvancılık şehri olduğunu fakat özellikle meyve üretiminde komşu illerin çok gerisinde kalmasının üzüntü verici olduğunu ifade etti.

Başkan Emin Koçak, yaptığı açıklamada, Aksaray ceviziyle meşhur olmasına rağmen üretim konusunda çok gerilerde kaldığını söyledi. Koçak, "Ceviz, genellikle her ortamda yetişen dayanıklı bir meyve olmasına karşın, ilimizde yaptığımız araştırmada düzenli, sade ceviz üzerine üretim yapan çok fazla bahçe göremedik. Ceviz ağaçlarının genellikle bahçe kenarlarına ve tarla sınırlarına dikildiğini gözlemledik." dedi.

Emin Koçak, sağlık açısından önemi anlaşıldıkça tüketimi de dünyada hızla artan cevizin üretimini artırmak için ilerleyen günlerde Aksaray Ziraat Odası olarak ceviz üretim hamlesi başlatacaklarını ifade etti. Koçak; iklime uygun kaliteli, verimi bol ceviz türlerinin dikimi konusunda üyeleriyle bilgilendirme programları yaparak, üretim konusunda hak ettikleri sıralara yükselmeyi arzu ettiklerini söyledi. Koçak, bu konuda yetkililerden destek beklediklerini kaydetti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER