ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2012 Çarşamba 03:34

Zamlı et 10 güne sofrada!

Zamlı et 10 güne sofrada!

İthal ete gelen vergi artışının üretici ve tüketicileri olumsuz etkilemesi bekleniyor.


Kurban bayramının ardından gelen vergi artışı, 10-15 güne et fiyatlarında artışı da beraberinde getirecek. İthal ete gelen vergi artışının üretici ve tüketicileri olumsuz etkilemesi bekleniyor.

thelira.com'da yer alan habere göre  Kasaplık canlı hayvanda yüzde 30 olan gümrük vergisi yüzde 40’a, ette yüzde 75 olan gümrük vergisinin yüzde 100’e çıkarılmasının yankıları sürüyor.

Kurban bayramının ardından gelen vergi artışı, et fiyatlarında artışı da beraberinde getirecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ithalatında gümrük vergisindeki artışın tüketiciye olumsuz yansımayacağını söylese de sektör aynı fikirde değil.

EN GEÇ 15 KASIM'A KADAR YANSIYACAK

Etçi Et Yönetim Kurulu Başkanı Emin Arslan, vergi artışının tüketiciye olumsuz yansımasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

İç piyasada fiyatların çok pahalı olması nedeniyle ithalata başvurduklarını bildiren Arslan, fiyatların kurtarmadığını ve ister istemez fiyatların yükselme eğilimine geçeceğini dile getirdi.

Et fiyatlarındaki artışın en geç 15 Kasım'a kadar marketlere, kasaplara yansıyacağını kaydeden Arslan, karkas etin fiyatının 15 liradan minimum 17 liraya, kıymanın ortalama fiyatının 24 liradan 27 liraya, kuşbaşı etin fiyatının ise 30 liraya çıkacağını belirtti.

Türkiye'de mevcut durumda et tüketiminin oldukça düşük olduğuna değinen Arslan, Avrupa'da yıllık ortalama kişi başı et tüketiminin 70 kg, ABD'de ise 126 kg olurken, Türkiye'de ithalattan önce yıllık 6 kg seviyesinde olan et tüketiminin ithalat sonrası 11 kg'ye çıktığını belirtti.

Et fiyatlarının da Türkiye'de yurtdışına kıyasla görece yüksek kaldığına dikkat çeken Arslan, Türkiye'de durumun içler acısı olduğunu ifade etti. Bakanlığın birimi olan Et Balık Kurumu'nun yıl sonunda 500 milyon TL zarar açıklayacağının bilgisini veren Arslan, kurumun halkın çıkan vergilerle finanse edildiğini söyledi.

''ET SATIŞLARA DURMA NOKTASINA YAKLAŞACAK''

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ithal ete gelen vergi artışının üretici ve tüketiciye olumsuz yansıyacağını belirtti. Et fiyatlarında oluşacak dalgalanmayla birlikte besim atölyelerinin fiyatının artacağını kaydeden Yalçındağ, üreticilerin asıl sıkıntı duyduğu yüksek besleme maliyetleri konusunda uygulama yapmanın daha doğru olacağını dile getirdi.

Türkiye'deki besicilik sisteminin asıl problemine odaklanılmasının gerektiğinin altını çizen Yalçındağ, başka uygulamaların günü kurtarmaktan başka bir işe yaramayacağını söyledi.

Yurtdışında hayvanların yem bitkisiyle beslendiğini besleme maliyetinin söz konusu olmadığını kaydeden Yalçındağ, ''Türkiye'de adam Kars'tan danayı alacak, yemciden yemi alacak, beş dönümlük tarla içinde hayvan beslemesi yapacak. Bundan para kazanması mümkün değil. Bizdeki sistemi baştan almak lazım. Irmaklar nehirler boşa akıyor. Irmak kenarlarında tüm tarlalar bomboş duruyor. Niye Türkiye'de yem bitkisi ekilmiyor, kökenine inmek lazım'' diye konuştu.

Geçen sene dişi kuzu kesimi görmediğini fakat bu sene gelen araçların içinde yüzde 30-40 dişi kuzuya rastladığını kaydeden Yalçındağ, tehlikenin boyutlarının farkında olunması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Yalçındağ, 1,5-2 ay kadarlık süreçte et satışlarının durma noktasına yaklaşacağını belirtti.

''TÜKETİCİYE OLUMSUZ YANSIMAYACAK, MUSLUK ELİMİZDE''

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, et ithalatında gümrük vergileri ile ilgili düzenlemelerin, dünyadaki gelişmelere, fiyat hareketlerine göre yapıldığını belirtti.

Türkiye'nin, serbest ticaret yapılan bir ülke olduğunu kaydeden Eker,''Bu nedenle 'Ben bütünüyle yasaklıyorum, almıyorum' diyemezsiniz. Öyle bir imkanınız yok. Bunun yanında, zaman zaman Türkiye'de bir takım spekülatif hareketler olabiliyor. Bunlara karşı tedbir alınması gerekiyor. Üç yılık et fiyatlarını izliyorum. 2010 tarihine göre kıymadaki düşüş, enflasyonsuz yüzde 10,26. Enflasyonu da eklerseniz, düşüş, yüzde 20'nin üzerinde'' diye konuştu.

Bakan Eker, et ithalatında gümrük vergisindeki artışın tüketiciye olumsuz yansımayacağını vurgulayarak, 'Musluk elimizde'' dedi.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER