ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2014 Salı 11:48

Yurt içi piyasalar PPK kararlarını bekliyor


Küresel piyasalarda veri takviminin zayıf olması iç dinamiklerin öne çıkmasına neden olurken, yurt içi piyasalar bugün açıklanacak Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına odaklandı.
ABD'de dün resmi tatil nedeniyle piyasalarda işlem yapılmazken, bugün zayıf veri takvimi nedeniyle borsalarda teknik göstergelerin öne çıkması bekleniyor. Analistler ABD 10 yıl vadeli tahvil faizlerinin 2,8160 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalıştığına dikkati çekerek, bu seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda küresel faizlerde kısa vadeli düşüş trendinden söz edilebileceğini, bunun da hisse senedi piyasalarını pozitif etkileyeceğini tahmin ediyor.
Avrupa tarafında hisse senedi piyasalarında genel olarak yatay ve sınırlı satıcılı bir seyir izlenirken, avro/dolar paritesi 1,35 sınırına kadar geriledikten sonra, bu seviyeden gelen tepki alımlarıyla 1,3550 seviyelerinde dengelenme çabasında. Bugün ZEW beklentiler endeksinin açıklanacağı Almanya'da, DAX endeksi dün yüzde 0,28 oranında değer kaybederken, Fransa'da CAC 40 endeksi ve İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 0,11 oranında düşüş kaydetti.
Yurt içi piyasalarda tarihinin en yüksek seviye rekorunu geliştiren döviz kurlarının negatif etkisiyle dün güne sert düşüşle başlayan BIST 100 endeksi gördüğü en düşük 64.842 puan seviyesinden gelen tepki alımlarıyla günü 65.764 puandan tamamladı. Analistler, bugün saat 14.00'de açıklanacak PPK kararlarının döviz ve tahvil-bono piyasası başta olmak üzere tüm piyasaların kısa vadeli yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.
PPK kararlarına ilişkin gerçekleştirilen AA Finans Beklenti Anketi'ne göre ekonomistlerin büyük çoğunluğu faizlerde değişiklik beklemiyor. Ekonomistlerin 17'si yüzde 4,50 olan bir hafta vadeli repo ihale faizinde (İstikrarlı Fonlama Oranı-1) değişiklik beklemezken, sadece bir ekonomist 150 baz puanlık bir artış bekliyor. Ankete katılan 13 ekonomist yüzde 6,75 olan piyasa yapıcısı bankalara sağlanan fonlama faizinde (İstikrarlı Fonlama Oranı-2) herhangi bir değişiklik beklemezken, 3 ekonomist 50 baz puan, 1 ekonomist 75 baz puan ve 1 ekonomist 100 baz puan artış öngörüyor.
Öte yandan Merkez Bankası'nın yüzde 7,75 olan borç verme faiz oranında (Marjinal Fonlama Oranı) 11 ekonomist değişiklik beklemezken, 7 ekonomist artış bekliyor. Artış bekleyen 7 ekonomistin 4'ü 50 baz puan, 2'si 75 baz puan ve 1'i 100 baz puan artış olacağını tahmin ediyor.
Ayrıca ankete katılan ekonomistlerden hiç biri zorunlu karşılık oranlarında değişiklik beklemiyor. Rezerv opsiyon katsayısında (ROK) ise 4 ekonomist artış yönünde görüş bildirirken, 14 ekonomist değişiklik olmayacağını kaydetti.
Para Politikası Kurulu 17 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirdiği 2013 yılının son toplantısında faizlerde bir değişikliğe gitmemişti.
Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:
10.00 Türkiye, kasım ayı uluslararası yatırım pozisyonu
12.00 Almanya, ZEW ocak ayı beklentiler endeksi
12.00 Avro bölgesi, ZEW ocak ayı beklentiler endeksi
14.00 Türkiye, PPK faiz kararı


 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER