ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Kasım 2014 Cumartesi 14:10

Yumurta üretimi 15 milyarı aştı

Yumurta üretimi 15 milyarı aştı

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Sungur, geçen yıl 16,7 milyar yumurta üretildiğini, bu yılın 10 ayında da üretimin 15 milyarı aştığını bildirdi.


Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Genel Sekreteri Hüseyin Sungur, dünyada 4 milyar dolarlık yumurta ticareti yapıldığını belirterek, Türkiye'nin geçen yıl 407 milyon dolar ile dünya yumurta ihracatında Hollanda'dan sonra 2'nci sırada yer aldığına dikkati çekti. Bu yıl yumurta ihracatının 10 ayda 300 milyon doları aştığını anlatan Sungur, şunları kaydetti:

" Yumurta üretiminde dünyada 10'uncu sıradayız. Yumurta tüketimimiz 2006'da kişi başına 115 adet idi, şimdiyse 190 adet. Bu rakam gelişmiş ülkelerin çok gerisinde. AB'de ortalama 250, Japonya'da, ABD'de ve İsrail'de 300 adetyumurta tüketiliyor. Son 5 yıldır istikrarlı artış var ama yeterli değil. 2023 hedefimiz kişi başına yumurta tüketimini 250 adede çıkarmak."

Sungur, kolesterol tartışmaları nedeniyle yumurtaya karşı önyargı oluştuğunu, ancak dünya çapındaki araştırmaların bu bilgilerin yanlışlığını ortaya koyduğunu söyledi. Yumurtanın kaliteli protein kaynağı olduğunu belirten Sungur, son yıllarda Yum-Bir tarafından yürütülen yumurta tanıtım kampanyaları ve yeni araştırmalar sonrasında iç tüketimin arttığını ifade etti.

Üretici ve tüketici fiyatı arasındaki farkın yüksek olması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Sungur, şöyle konuştu:

"Bu iki fiyat arasında yaklaşık yüzde 40 fark var. Yumurta başı maliyetimiz 19-20 kuruş. Yem fiyatlarındaki dalgalanmalar bizi anında etkiliyor. Üretici yumurtayı ucuza satsa da aracıların karı nedeniyle fiyat yükseliyor. Yumurta fiyatları haftalık değişiyor. Fiyatlar düştüğünde bunu tüketiciye yansıtmayan marketler, fiyat yükseldiğinde ise hemen yansıtıyor. Üreticinin fırsatçılık yaptığı yönündeki yorumlar yanlış. Piyasadaki oyuncular bu konuda belirleyici rol oynuyor."

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER