ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ağustos 2013 Çarşamba 11:10

Yüksek lisans yapmak iş dünyasında büyük avantaj sağlıyor

Yüksek lisans yapmak iş dünyasında büyük avantaj sağlıyor


İzmir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş, iş dünyası içinde yüksek lisans eğitimi alanların eşit nitelik ve deneyim sahiplerine göre çok daha avantajlı olduğunu söyledi.

Günümüzde iş dünyasının çok daha rekabetçi bir zemine sahip olduğuna dikkat çeken İzmir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş, kariyer gelişimi için yüksek lisans eğitiminin büyük avantaj sağladığını söyledi. İş dünyasının beklentilerini karşılayan bir üniversite eğitimine ek olarak yüksek lisansın, kişinin halihazırda sürdürdüğü mesleği içinde analiz etme, raporlama ve uygulama becerilerini yükseltecek bir eğitim olduğunu dile getiren Erciyeş, “Daha yerinde saptamalar ile değerlendirmelerini mevcut işine aktaran kişilerin kariyer gelişimleri de farklı oluyor. Kişisel gelişim ve kendine yönelik yatırımlarını sürdüren kişilerin mesleki başarıları da artıyor. İşe alımlardan deneyimden sonra gelen en önemli kriterlerden biri olan yüksek lisans, ilerleyen dönemde terfi ve zam avantajı da sağlıyor.” dedi.

"ÇALIŞIRKEN YÜKSEK LİSANS EĞİTİMİ ALIN"

Erciyeş, 2013 yılı mayıs ayı Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye’de 2 milyon 526 bin kişinin işsiz olduğuna dikkat çekerek, şunları ifade etti: “Eşit niteliklere ve deneyimlere sahip iki adaydan birinin yüksek lisansı olması durumunda, bu eğitimin, adayın kişisel ve teknik gelişimine yaptığı bir yatırım olması sebebiyle, aday için avantajlı bir durum oluşturabilir.” Yüksek lisansın, bir zaman kaybından çok kişinin kendine yatırımı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Gülnur Erciyeş, yüksek lisansın hangi alanda yapıldığı, şirkete faydasının olup olmayacağının önemli olduğunu söyledi. Lisans eğitimine paralel olarak alınan yüksek lisans eğitiminin kişinin güçlü yanlarını kuvvetlendireceğini, farklı bir alanda alınan eğitiminse kişiye yeni bir vizyon katacağını belirten Yrd. Doç. Dr. Erciyeş, alan seçilmeden önce kişisel hedeflerin doğru olarak tespit edilmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

İzmir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde İşletme Yönetimi, MBA, Sağlık Hukuku ve Ekonomi Hukuku alanlarında, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nde ise Bilgisayar Mühendisliği ile Matematik ve Bilgisayar Bilimleri alanlarında yüksek lisans eğitimi verildiğini hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Gülnur Erciyeş; Sağlık Hukuku, Ekonomi Hukuku ve İşletme Yönetimi yüksek lisans programı için son başvuru tarihinin 30 Ağustos; Bilgisayar Mühendisliği ile Matematik ve Bilgisayar Bilimleri yüksek lisans programı için son başvuru tarihinin ise 3-6 Eylül 2013 olduğu bilgisini verdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER