ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mayıs 2013 Pazar 12:01

Yücelen: "Reel sektör için de önlem alınmalı"

Yücelen: "Reel sektör için de önlem alınmalı"


Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Ali Yücelen, “Finansal sektörün gelişmesi yetmez. Reel sektör için de önlem alınmalı.” dedi.

        TÜGİAD Ankara Şubesi tarafından düzenlenen ‘Bahar Buluşması’na katılan Ali Yücelen, burada gazetecilerin ekonomi gündemine ilişkin sorularını cevapladı. Türkiye’de istihdam problemi olduğunun kimse tarafından yadsınamayacağını ifade eden Yücelen, “Türkiye ekonomisi büyüyor, yeni istihdam alanları yaratıyor ama yetmiyor. Çok daha hızlı büyümemiz gerekiyor ki bu gençlere iş bulalım. Bu gençler bizim potansiyelimiz, silahımız. Gençlere üretme sahaları açarsak çevresindekilere de iş alanı yaratabilirler.“ diye konuştu.

        ”TABANA YAYILMALI”

        Tabana yayılmayan, paylaşılmayan bir ekonomik büyümenin zarar vereceğini savunan Yücelen, şunları söyledi: “Tüm bunlar gelişmekte olan ülkelerde tartışılıyor. Refahın halkça paylaşılıp, paylaşılmadığı bilimsel makalelerin konusu haline geldi. Sadece büyük şirketler eliyle büyürsek ileride istihdam sağlayacak dediğimiz girişimcilerimiz, bu büyük şirketlerde çalışmak zorunda kalırlar. Tersine çevirmeye çalıştığımız beyin göçü tekrar başlar. Hatta teknoloji vasıtasıyla kablolar üzerinden fikirlerimiz göç eder. Katma değer yurt dışında yenir.
Borsadaki en büyük şirketler, finansal şirketlerden oluşuyor. Böylece şirketler büyüdükçe borsa yükseliyor. Döviz, borsa ve faiz üçgeniyle bir yere kadar iyi gider. Aynı şekilde reel sektör de iyi gitmeli. Finansal sektörün gelişmesi yetmez. Reel sektör için de önlem alınmalı.”

        ÇÖZÜM SÜRECİ

        Ali Yücelen, terörün sona ermesi ve çözüm sürecinin tamamlanmasının ardından bölgede yapılacak yatırımların sorulması üzerine, “Katma değer yaratmak zorundayız. Kimse bir başkası söylüyor diye gidip de herhangi bir yere yatırım yapmaz. Biz de hiçbir üyemizi bu şekilde yönlendirmeyiz. Güneydoğu Anadolu’daki çözüm süreci, tabii ki insanlarımızın yatırım yapmasını sağlayacaktır. Hükümet fedakarlık yaparsa, neden yatırım yapmamız gerektiğini anlatırsa, girişimciler o bölgelere yatırım yaparlar. Gitmek isteyen için şu andan daha olumlu bir hava olamaz. Oradaki yatırımlarla ilgili yönlendirme isteniyorsa, biz zaten senelerdir üyelerimize bu konuda yardımcı oluyoruz. Danışmanlar, bürokratlar da yardım ediyor. Belirli kanalları kullanarak yatırımcıları yönlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

        “TEŞVİK ENVANTERİ YOK”

        TÜGİAD Genel Başkanı Ali Yücelen, teşvik verildiğini ama halen ortada bir envanter bulunmadığını belirtti. Geri bildirim alabilecekleri bir sistem oluşturulmasını isteyen Yücelen, “Yeni yatırımlar da başladı. TÜGİAD oraya hep umutla baktı. Türkiye’nin en ücra köşesi bizimdir, bizim kalacak. Teminatı biz gençleriz. Şükür, artık kan akmayacak. Bir gencimizin kanı bile milyarlarca dolara bedeldir. Toplumsal dayanışma ve yardımlaşma ile birçok sıkıntıyı aştık yine aşarız. Ekonomik krizler aşılır. Önemli olan daha fazla kan akmaması.” dedi.
    
        “TÜGİAD’LI OLMAK HARVARD’LI OLMAKTAN İYİDİR”

        Kuruluşunun 26. yılında TÜGİAD’ın kendisini dünyaya ispatladığını dile getiren TÜGİAD Ankara Şubesi Başkanı Barış Aydın da TÜGİAD’lı olmanın Harvard’lı olmaktan daha iyi olduğunu vurguladı. Aydın, “Dünyada büyük iş adamları yetiştiren TÜGİAD, bundan sonra da yetiştirmeye devam edecek. Çok daha iyi yerlere geleceğiz. Burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ayrıca, tüm annelerimizin ellerinden öpüyor ve Anneler Günü’nü kutluyorum. Annelerimiz çok kıymetli. Özellikle şehit annelerinin ellerinden öpüyorum. Annelerimiz yalnızca bizi dünyaya getirmekle kalmadı. Bu ülkenin başarısında, büyümesinde onların çok büyük katkısı var.” diye konuştu.

        Bu arada TÜGİAD Ankara Şubesi’nin düzenlediği etkinlikte AK Parti Milletvekili Abdülkadir Aksu ile Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, yeni üyeler Bora Çınar, Alpay Aslan, Fatih Mert, Hüseyin Seherli, Yahya Üregen, Ragıp Mert Yıldızhan, Kaya Karakaya, Eray Görücü, Erman Oymagil, Miraç Mollaoğlu, Ceyhan Bağcı, Özkan Özen ve Satılmış Aksu’ya rozetlerini taktı.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER