ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Şubat 2013 Pazartesi 21:06

Yoksulluk en çok yaşlı kadınları tehdit ediyor


Almanya’da yaşlılıkta yoksulluk tehlikesinin erkeklerden ziyade kadınları tehdit ettiği ortaya çıktı. Durumun her geçen büyüyen bir tehlike haline geldiği, ülkenin önde gelen ekonomi enstitülerinden DIW tarafından yapılan araştırma sonucunda belirlendi.

Alman Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü’nün (DIW) erkeklerin ve kadınların bireysel birikimleri hakkında yaptığı araştırma sonucunda kadınların erkeklere göre “yaşlılıkta yoksulluk” tehlikesinden daha fazla etkilendiği belirlendi. Welt gazetesinin DIW’in araştırmasına dayanarak verdiği habere göre evli kadınların birikimleri eşlerinden 33 bin Euro daha az çıktı.

Yine aynı araştırmaya göre evli ya da birlikte yaşayan çiftlerin yüzde 52'sinde erkeklerin mal varlığının kadınlardan daha fazla olduğu belirlendi. Çiftlerin yüzde 19'unda kadın ile erkeğin birikimlerinin birbirine denk olduğu saptanırken, sadece 29′unda kadınların erkekten daha fazla bireysel servete sahip olduğu tespit edildi.

DIW’in ekonomi uzmanlarından Markus Grabka, “Çiftlerde kadınların bireysel yaşlılık güvencesini daha erken yaşlarda önemsemesi gerekiyor.” diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER