ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mart 2013 Pazar 15:24

Yılmaz: "Terörün bitmesi en büyük teşvik"


Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinin gelişmesi için terörün bitmesinin en büyük teşvik olduğunu söyledi. Yılmaz, "Teşvik politikaları önemli ama terörün bitmesi en büyük teşvik. İnşallah siyasi partilerin, halkımızın, insanımızın desteği ile bu süreci de Türkiye aşacak. Er veya geç aşacak ve bölgelerimiz hak ettikleri yere kavuşacaklar." dedi.

Başbakan'la 2 günlük Siirt temaslarına iştirak eden Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bugün helikopterle Van'a geldi. Bakan Yılmaz'ı havaalanında Van Valisi Münir Karaloğlu ve AK Partililer karşıladı. Buradan Van Gölü kenarındaki bir otelde kahvaltı yapan Bakan Yılmaz, ardından, SODES'in proje tanıtımlarının yapıldığı toplantıya katıldı. Burada konuşan Yılmaz, bakanlığına bağlı kurumların verdiği krediler ve yürütülen projeler hakkında açıklamalar yaptı. Hükümet olarak insan odaklı kalkınma anlayışına sahip olduklarını belirten Bakan Yılmaz, hiç kimsenin kendisini dışlanmış hissetmemesi için bunun önemli olduğunu ifade etti.

Amacın, her kesimi sosyal sürece dahil etmek olduğunu ifade eden Yılmaz, anlayışlarının kucaklayıcı, kuşatıcı, kapsayıcı bir kalkınma anlayışı olduğunu söyledi. Bakan Yılmaz, şöyle devam etti: "Dar bir kesim üzerinden kalkınmayı biz desteklemiyoruz. İşte SODES bu anlayışımızın bir ürünü. Fırsat eşitliği sunmak istiyoruz. Bugüne kadar Van'da, bir çok ilimizde olduğu gibi çok güzel projeler yürütüldü. Bu dönemde daha güçlü, sosyal analizi ile daha isabetli projeler geliştirilmesini bekliyoruz. SODES projeleriyle ulaşamadığımız kesimleri iyi tespit edip, öncelikle onlara ulaşmamız lazım. Van'ın en büyük sermayesi ne doğal kaynakları, ne gölü, ne tarihi eserleridir. En büyük sermayesi insanıdır. Cazibe merkezi programı çerçevesinde Urartu Müzesi'ni yapıyoruz. Ayrıca, Van Gölü üzerinde yolcu taşımacılığı yapacak İnci Tur için gemi alımı yapacağız. Tekstil Kent Projesi çalışmamız sürüyor. Bu bölgedeki işsizlik oranı 2009'da 18.4 iken şimdi bu rakam 8.9'a düştü."

Barış süreciyle ilgili açıklamalar da yapan Bakan Yılmaz, "İnşallah çözüm süreci ile birlikte terörün ortadan kalktığı, huzurun, emniyetin pekiştiği, güvenin, istikrarın hakim olduğu bir ortamda, bu ekonomik gelişmemiz çok daha fazla hızlanacak. Bütün bu başarıları, dünyada ekonomik kriz yaşanırken, Orta Doğu'da birçok siyasi çalkantı yaşanırken, kendi içimizde terör hadiseleri yaşanırken yaptık. Bütün bunları bu ortamda başardık. Bir de dünyanın nispi olarak krizden çıktığını düşünün. Orta Doğu'da siyasi dengelerin daha fazla oturduğunu düşünün. Bir de bu terör belasının ülkemizin gündeminden çıktığını düşünün. O zaman tutabilene aşk olsun. O zaman gerçekten buradaki potansiyeller çok daha hızlı bir şekilde harekete geçecek. Komşu ülkelerle ticaretle, yatırımla çok farklı yerlere gideceğiz. Bu bölgelerimiz, bugün bulundukları yere layık bölgeler değil. Çok çok daha iyi yerlere gelebilecek bölgelerimiz. İnşallah bu huzur, güven ortamında bunu çok daha net bir şekilde göreceğiz. Her zaman söylüyorum. Terörün bitmesi en büyük teşviktir. Teşvik politikaları önemli ama terörün bitmesi en büyük teşvik. İnşallah siyasi partilerin, halkımızın, insanımızın desteği ile bu süreci de Türkiye aşacak. Er veya geç aşacak ve bölgelerimiz hak ettikleri yere kavuşacaklar." diye konuştu.

Toplantının ardından, Van Gölü üzerinde yolcu taşımacılığı yapan deniz otobüsüne binen Bakan Yılmaz, kaptanların nezaretinde İskele'ye kadar deniz otobüsünün dümenine geçerek kaptanlık yaptı. Oradan, Van Kalesi arkasında bulunan Urartu Müzesi'nin inşaatında incelemelerde bulunan Bakan Yılmaz, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nda personeliyle toplantı yaptı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret eden Bakan Yılmaz, daha sonra Van'dan ayrıldı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER