ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Mart 2017 Salı 15:06

Yılın ilk iki ayında çek kullanımı yüzde 2,8 arttı

Yılın ilk iki ayında çek kullanımı yüzde 2,8 arttı

TBB Risk Merkezi, "Şubat Ayı Çek Raporu"na göre, 2017'nin ilk 2 ayında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 artarak 3,6 milyon adet oldu


TBB Risk Merkezi, 2017'nin ilk 2 ayında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 artarak 3,6 milyon adet olduğunu duyurdu.

TBB Risk Merkezi, "Şubat Ayı Çek Raporu"nu açıkladı. Rapora göre, yılın ilk 2 ayında bankalara ibraz edilen çeklerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 artarak 3,6 milyon adet oldu. Söz konusu çeklerin parasal tutarı yüzde 12,8 artışla toplam 126 milyar liraya ulaştı.

Aynı dönemde, parasal tutarı 1,6 milyar lira olan 42 bin adet çek için karşılıksız işlemi yapıldı. Bir önceki yıla göre karşılıksız çeklerin adedinde yüzde 14, tutarında yüzde 16 azalış yaşandı. Öte yandan aynı dönemde karşılıksız işlemi yapılan 129 milyon lira tutarındaki 3,6 bin adet çek daha sonra ödendi.

Yılın ilk 2 ayında karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı, adet bazında bir önceki yılın aynı dönemine göre 0,7 puanlık azalışla yüzde 2,9 ve tutar bazında geçen yılın aynı dönemine göre 1 puan azalarak yüzde 3 olarak gerçekleşti.

Tutar bazında en fazla karşılıksız işlemi yapılan 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir oldu.

Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il ise yüzde 11,6 oranla Iğdır oldu. Iğdır'ı sırasıyla, yüzde 9 ile Ardahan, yüzde 7,8 ile Kars, yüzde 7,5 ile Ağrı ve yüzde 6,9 ile Kırklareli takip etti.

Giresun, Çanakkale ve Sinop'un tutar olarak karşılıksız işlem yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller olarak sıralandı.

Adet olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu il de yüzde 6,4'le Iğdır oldu. Iğdır'ı sırasıyla, yüzde 5,6 ile Ağrı, yüzde 4,3 ile Bitlis, yüzde 4,2 ile Gaziantep ve Şanlıurfa takip etti.

Adet olarak karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Isparta, Aksaray ve Çanakkale olarak sıralandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER