ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 14:43

Yıldız: "Kuzey Irak’a ürkiye bigane kalamaz"


Enerji Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi' nde 20 farklı ülkeden 50 uluslararası enerji firmasının faaliyet gösterdiğini belirterek, "45 milyar varil petrol rezervi 3-6 tcf gazı olduğu ifade edilen bölgeye Türkiye'nin bigane kalması düşünülmemelidir." dedi.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Kuzey Irak'a yaptığı ve Irak merkezi hükümetince son anda izin verilmeyen Irak uçuşu TBMM gündemine taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz'ün konuyla ilgili soru önergesine cevap veren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Erbil'de düzenlenen uluslararası konferansın ev sahibinin ExxonMobil ve Chevron firmalarının olduğuna vurgu yaptı. Kendisinin de bu konferansa konuşmacı olarak davet edildiğine işaret etti.

Kuzey Irak'ın petrol ve doğal gaz zenginliklerine sahip olduğuna dikkat çeken Yıldız, TPAO ve TPIC'in Irak'taki çalışmalar yaptığını aktardı. Bu çalışmaların Irak'ın bütünlüğüne verilen önemi gösterdiğini kaydeden Yıldız, "Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde 20 farklı ülkeden 50 uluslararası enerji firması faaliyet göstermektedir. 45 milyar varil petrol rezervi 3-6 tcf gazı olduğu ifade edilen bölgeye Türkiye'nin bigane kalması düşünülmemelidir. Irak'a yönelik enerji strateji ve politikalarımız Türkiye tarafından belirlenir ve uygulanır. ABD'nin Türkiye'ye böyle bir konuda telkin ve tavsiye vermesi söz konusu olmamakla birlikte, bölgedeki etkin güçlerin birisi olarak ABD ile elbette diplomatik görüşmeler yapmaktadır." ifadelerini kullandı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER