ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Aralık 2012 Salı 13:13

Yılbaşı için bin 200 dolar ayırdı

Yılbaşı için bin 200 dolar ayırdı


Rusya’da yılbaşı kutlamaları en büyük bayramlardan biri olarak görülüyor. Bayram tatili için hazırlıklarını tüm Aralık ayı boyunca sürdüren Ruslar, yılbaşı kutlamaları için ortalama kişi başına 7 bin 428 ruble (280 dolar) harcama yapacak. Dört kişilik bir aile için yılbaşı kutlamaları ortalama ek bin 200 dolara mal olacak. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 7 artış anlamına geliyor.

Rusya kamuoyu şirketi VTsIOM’un yaptığı araştırmaya göre Ruslar yılbaşı bütçelerinin 2 bin 700 rublesini gıda ve içeceklere ayırıyor. Hediyelik eşyalar için 2 bin 600 ruble harca yapılması planlanırken; tatil, eğlence ve diğer programlar içinse 2 bin 200 ruble ayrıldı.

Hediyelik eşya seçiminde öncelik yüzde 24’le oyuncaklarda. Parfüm ve diğer güzellik malzemeleri yüzde 23, yüzde 6 cep telefonu, ses ve video cihazları ise yüzde 2 ile hediyelik eşya olarak tercih ediliyor. Vatandaşların yüzde 1’i ise yılbaşı hediyesi olarak yakınlarına bilgisayar almayı düşünüyor.

Yılbaşında hediye beklentisi ise çok farklı. Vatandaşların yüzde 17’si nakit para olarak hediye almak istiyor. 2010’da bu oran yüzde 10 civarında idi. İkinci sırada yüzde 10’la parfümeri ve kozmetik ürünler hediye olarak bekleniyor. İçecek, çikolata ve diğer tatlı beklentileri yüzde 7. Yüzde 5 yılbaşında çiçek almayı beklerken, yüzde 17 herhangi bir hediye geleceğini düşünmüyor.

Rusya halkının yüzde 73’ü yılbaşını evinde geçireceğini açıkladı. Yüzde 16’sı komşu ve arkadaşları ile birlikte geçireceğini belirtirken, sadece yüzde 2 restoran ya da kulüpte yeni yılı karşılayacak. Halkın yüzde 3’ü ise yılbaşını kutlamayı düşünmüyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER