ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 14:44

"Yetiştiriciler kendi yemlerini üretmeli"

"Yetiştiriciler kendi yemlerini üretmeli"


 Malatya Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın, hayvan yetiştiricilerinin girdi maliyetlerini azaltarak kazançlarını artırmaları için yem bitkilerini kendileri yetiştirmeleri gerektiğini belirtti.

Hollanda’nın Assen şehrinde düzenlenen Tarım-Hayvancılık Fuarı ile Amsterdam’da çiftlik gezileri gerçekleştirerek Malatya’ya dönen İhsan Akın, yurt dışı izlenimleriyle Türkiye’deki yetiştiricilere yaşanan yem sıkıntısının çözümünü yönelik öneriler sundu. Türkiye’de dolgu malzemesi olarak tanımlanan samanın 85 kuruştan, arpanın ise 1 TL’ten satılmasının girdi maliyetlerini artırdığını belirten Akın, şöyle devam etti: “Ülkemizde hiçbir değeri olmayan dolgu malzemesi olan samanın 85 kuruş olması, yine arpanın yaklaşık 1 TL civarında olması, üretim girdilerinin artması bu sorunları artırmaktadır. Bu sorunları yaşamamak ve en aza indirebilmek için yetiştiricilerimizin kesinlikle yem bitkileri üretimini yapması gerekiyor. Arazisi olmayan yetiştiricilerimizin arazi kiralayarak bu yolu denemeleri elzem görünüyor. Emek harcamadan para kazanan, üretimle ilgisi olmayan insanlara ve firmalara mecbur olmamak için bu yıldan itibaren hayvancılıkla iştigal eden üreticilerimizin girdi maliyetini minimum seviyelere indirebilmeleri için yem bitkileri üretimi yapması, bu konuda, tüm kurum ve kuruluşların ana gıdamız et ve et ürünleri ile süt ve süt ürünlerinin üretimine destek olmaları zorunlu hale gelmiştir. Bunun için Hollanda örneği bize en güzel modeli oluşturmaktadır.”

Hollanda’da hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin yem ihtiyacını kendi ürünleriyle karşılayarak giderlerini azalttığını gözlemlediklerini anlatan Akın, “Hollanda’daki yetiştiriciler yem sorununu kendileri çözmüşler. Herkes yemini kendisi üretiyor. Arazi şartlarının tarıma ve yem bitkileri yetiştirmeye uygun olması ise onlar için avantaj oluşturuyor. Böylece hayvancılıkta karlılık oranını yükseltiyorlar. Ayrıca yem bitkilerinin alışverişi yapılmadığı için yem fiyatı hiç konu bile edilmiyor. 3 çiftlik gezdik. Hepsinde de yetiştiricilerin ihtiyaçlarını kendilerinin karşıladığını gördük” dedi.

Türkiye’de bir an önce modern yetiştiricilik yöntemlerinin yaygınlaştırılması gerektiğine vurgu yapan Akın, Avrupa ülkelerinde hayvancılığın tamamen dijital araçlar yardımıyla, daha rantabl hale getirildiğini kaydetti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER