ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Temmuz 2013 Çarşamba 15:13

Yenilenemeyen enerji yeniliyor


Almanya'da nükleer santrallerin kapatılması kararı nedeniyle hükümetle sorun yaşayan enerji firmaları şimdi de termik santrallerini gözden geçiriyor.

Süddeutsche Zeitung'un haberine göre yenilenebilir enerji santrallerinin piyasadaki payını artırması, firmaları onlarca enerji santralinin karlılıklarını hesaplamaya itti. Enerji firmalarından birinin ismi açıklanmayan bir yönetim kurulu üyesinin söylediğine göre kapasitesi 90 bin megavata varan bu enerji santrallerinin yüzde 20'si kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir ve bazı nükleer santrallerin zamanından önce kapatılması da söz konusu olabilir. Bu durumun Almanya'nın enerji temininde sıkıntı yaşamasına sebep olabileceği ifade ediliyor.

Artan yenilenebilir enerji arzı, fiyatları sektörü kârlı olmaktan çıkaracak kadar düşürdü. Firmaların devletten destek talebi ise şimdiye kadar cevapsız kaldı. Şimdiye kadar 15 santralin üretimi durdurma başvurusu yaptığı bildirildi. Almanya'nın en büyük enerji firması Eon da sene başında 2015 yılına kadar birçoğu Almanya'da bulunan 11 enerji santralini kapatacağını duyurmuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER