ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Mart 2013 Çarşamba 11:54

Yeni projeler,15 bin kişilik istihdam sağlayacak

Yeni projeler,15 bin kişilik istihdam sağlayacak


Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Türkiye arasında imzalanan ve Afşin-Elbistan bölgesine yatırımı amaçlayan anlaşmayla ilgili bölgeyi gezen şirket yetkilileri yatırım çalışmalarıyla ilgili konuştu. Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe ile Afşin ve Elbistan Kaymakamlığı'nı ziyaret eden şirket yetkilileri, istihdamdan, kamulaştırmaya, yerel şirketlerden yeni yapılacak yatırımlara kadar birçok konuda değerlendirme yaptılar.

Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman’ı makamında ziyaret eden Abu Dabi Emirliği Ulusal Enerji Şirketi (TAQA) Türkiye Temsilcisi Tom Teerlynck ve TAQA Türkiye Direktörü Özgür Ülgin bölgede yapılacak çalışmaları değerlendirdiler. BAE ile Türkiye’nin derin ve güzel ilişkileri olduğunu ifade eden TAQA Türkiye Temsilcisi Tom Teerlynck, bu iyi ilişkilerin yatırımlara da yansıdığını kaydetti. Anlaşma kapsamında bölgeye yeni termik santral yapılacak. Her bir santralin yapımında 4 bin kişi çalışacak. Sabit çalışan sayısı ise her bir santral için 2 bin 600 kişi olacak. Projeler tamamlandığında 7 bin megawatlık bir enerji elde edilmiş olacak. TAQA şirketi bölgede fizibilete çalışmalarına başladı.

"B SANTRALİNİN DEVRİ İLE ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK"

TAQA Türkiye Temsilcisi Tom Teerlynck yaptığı değerlendirmede Türkiye’nin enerji ihtiyacına atıfta bulundu. Tom Teerlynck “Biz TQAQ Şirketi olarak Türkiye de ki enerji piyasasında enerji ihtiyacının büyümesine istinaden bu yatırımı yapmakta karar kıldık. Sadece bundan dolayı değil, çok iyi ilişkilerimiz olduğu için bu yatırıma devam edeceğiz. TAQA Türkiye de kalıcı ve bu yatırımlarını daha da arttıracak. Başka yatırımlar yapmak için elinden geleni yapacak. Afşin-Elbistan Projesi çok zor bir proje. Biz TAQA olarak biliyoruz ki sadece bizim isteğimiz değil Türk hükümetinin de destek çıkmalı. Bu desteği de yetkililerden görüyoruz. Bu yatırım TQAQ ve EÜAŞ ortaklığında yapılacak. Fakat kontrol TAQA da olacak. Yeni kurulacak şirkete EÜAŞ’ın B santralini devir alarak başlayacağız. Bu santrali devir alırken en önem verdiğimiz konulardan bir tanesi çalışanların sağlığı ve çevre duyarlılığı olacak. Bizim en önem verdiğimiz konu bu santralde ve diğer yapacağımız santrallerde çevreye karşı duyarlı olacağız ve çalışanların iş sağlığı konularına önem vereceğiz.” Şeklinde konuştu.

"C İÇİN FİZİBİLİTE YAPIYORUZ"

C Santrali için fizibilete çalışmalarına başilandığını anlatan TAQA Türkiye Temsilcisi Tom Teerlynck “henüz hükümetle bütün anlaşmaları bitirmemiş olmamıza rağmen çalışmalara başladık ve bitirmek üzereymiş gibi de çalışıyoruz. C santrali için fizibilite çalışmalarına başladık. Onun için de maden arayışlarına başladık.
Yeni santral C santralin yapımına 2014 yılının ikinci yarısında başlamayı planlıyoruz. C’ye başladıktan bir aşama sonra D’ye bir aşama sonra da E’ye aynı anda başlayıp G’ye devam edip, birçok inşaatı aynı anda devam ettirmeyi planlıyoruz. Toplam 7 bin Megawatlık kurulu bir güçlük enerjiye ulaşmayı planlıyoruz. Projenin toplam maliyeti yaklaşık 12 milyar dolarlık bir rakamdır.”

"15 BİN KİŞİ İŞ SAHİBİ OLACAK"

"Bu proje ile bir çok iş imkanı oluşturulacak. Öncelikle santral B deki işçileri koruyarak orada ki işçi sayısını arttıracağız. Bu sayı artarak devam edecek. Bir santral inşaatında yaklaşık 4-5 bin kişi çalıştıracağız. Sadece inşaat kısmında. 3 Santral var planladığımız. Her santrali 5 yılda yapmayı planlıyoruz. İnşaat süresi boyunca çalıştırılacak insan sayısı yaklaşık 15 bin olacak. Her bir santralde tamamlandıktan sonra 2 bin 600 kişi çalıştıracağız. Toplamda 10 bin dolayında sürekli çalışan sayısına ulaşacağız. Bu işi yaparken uluslar arası firmalardan yararlanacağız ancak yerli firmalardan da yararlanacağız. Gerekirse yerli firmalardan alacağımız endüstriyel ürünler, çeşitli materyaller, biz buna açığız. Sadece başka yerlerden değil, K.Maraş ve Elbistan bölgesinden alacağımız her ne varsa maksimum derecede alacağız. Bu TAQA’nın projesi olduğu kadar Türkiye’nin de projesi. Türkiye’nin projesi olduğu için de bölgenin Afşin ve Elbistan’ın projesi. Biz olaya böyle bakıyoruz. Tabiki bazıları dezavantajlar olacak ama biz elimizden geleni yapacağız. Tüm resmi imzalar atıldıktan sonra buraya bazı arkadaşlarımızı göndereceğiz sadece insanların dertlerini ve sıkıntılarını dinleyip bize rapor etmeleri için. Sadece bunun için arkadaşlar göndereceğiz. Biz burada bir adım atarken herkesi zamanından önce bilgilendireceğiz. Örneğin kamulaştırma çalışması olduğunda herkesin görüşlerini alacağız. Nasıl kamulaştırma yapılması gerekiyor bunları önceden tartışacağız. Kimseye sürpriz bir şekilde mahkemeden celp gelmeyecek. Bu proje birlikte çalışabilirsek başarılı olabiliriz."

Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman ise bu önemli projeden dolayı her iki şirkete de başarı dileğinde bulundu. Maytalman, "Bölgemize yapılacak olan yatırım için telaffuz edilen rakamlar gerçekten umut verici. Gerek istihdam ve gerekse ülke ekonomisine katacağı değer önem arz ediyor. Bizler de bölgede yaşayanlar adına bu projenin bir an evvel hayata geçmesini bekliyoruz." şeklinde konuştu.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER