ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 22:58

Yeni kurtarma operasyonlarını mevduat sahiplerine yüklemeye hazırlanıyor


Avrupa Birliği, Kıbrıs Rum kesimini kurtarırken başvurduğu yüksek mevduatlara el koyma uygulamasını genelleştirme sinyali verdi.
     AB Komisyonu sözcüsü Chantal Hughes, yeni kurtarma operasyonlarında 100 bin avronun altındaki mevduatlara dokunulmasının mümkün olmadığını fakat bu limitin üzerindeki mevduatlardan kesinti yapılabileceğini söyledi.
     Hughes, ''AB Komisyonu'nun hazırladığı ve hala tartışılmaya devam eden öneride, 100 bin avronun üzerindeki mevduatların kurtarma operasyonlarının parçası olması kapsam dışı tutulmuyor. Bu mümkündür'' dedi.
     Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, dün yaptığı açıklamada zora düşen bankalardan sermayelerini güçlendirmelerini isteyeceklerini ve bankaların bunu kendi başlarına başaramamaları halinde banka hisse ve tahvillerini bulunduran yatırımcılara ve gerekirse 100 bin avronun üzerindeki mevduat sahiplerine döneceklerini söylemişti.
     Kıbrıs Rum kesiminde kapatılan Laiki Bank ve yeniden yapılandırılan Bank Of Cyprus'ta 100 bin avronun üzerindeki mevduat sahiplerinin hesapları dondurulmuş ve yüzde 40 oranında kesinti yapılabileceği belirtilmişti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER