ÖNE ÇIKANLAR :
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Temmuz 2013 Perşembe 16:59

"Yeni ehliyet adı altında 101 lira istenmesi yanlış"


 Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu üyesi ve Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, "Ehliyetlerin şekli değiştirilerek, yeni ehliyet adı altında 24 milyon vatandaştan 101 TL para istenecek olması yanlış bir uygulamadır." dedi.

Şevket Keskin, yaptığı açıklamada, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik öngören yasa teklifi ile Trafik Kanunu'nda yapılacak olan değişiklikle ehliyetler değiştirildiğini belirtti. Değişiklikle 24 milyon ehliyet sahibinden 101 TL 'değerli kağıt' ücreti istenmesi, zamanında belgelerini değiştirmeyenlerden de 110 ile 556 TL arasında harç istenecek olmasının yanlış olduğunu vurgulayan Keskin, "Alınmış bir hakkın şeklinin değiştirilerek zorlama ile yeniden ücret talep edilmesi, hizmetlerin halk için değil, Maliye’ye para toplamak için yapıldığı kanaatini ortaya koymaktadır." dedi.

"Sürücü belgelerinin değiştirilmesi, mevcut trafik kültürünün değişimi konusunda hiçbir etkisi olmayacaktır." diyen Keskin, "Biz trafik kazalarının en aza indirilmesi, trafikte huzur ve güven ortamının sağlanması için sürücü eğitim sisteminin sil baştan değiştirilmesini beklerken, sürücü belgelerinin şeklinin değiştirilmesi ile uğraşılması, her yıl on binlerce insanımızı kaybettiğimiz bir ortamda kabullenilecek bir durum değildir. Sürücü belgelerinin değiştirilmesi, mevcut trafik kültürünün değişimi konusunda hiçbir etkisi olmayacaktır. Yenileme sırasında sürücünün sağlık durumunun kontrol edilerek, yeniden rapora gönderilecek olması da ayrı bir külfet getirecektir. Siyaset kurumunun, öncelikle her yıl on binlerce insanımızı kaybettiğimiz trafik sorununu çözmesi gerekiyor. Sürücü Belgelerindeki değişiklik zorunlu kılınmamalı ve değişimde hiçbir ücret alınmamalıdır. Her değişiklikte vatandaştan para talep edilmesi doğru ve adil bir yaklaşım olamaz." ifadelerini kullandı.

Sürücü belgesi değiştirmek yerine sürücü eğitiminde yapılması gereken düzenlemelere ağırlık verilmesi gerektiğinin altını çizen Keskin, "Milletvekilleri öncelikle ehliyet değişikliğini bırakıp, sürücü eğitiminde yapılması gereken değişiklikleri hayata geçirmeli. Yeni ehliyetler ile gaz yerine frene, fren yerine gaza basan, kırmızı ışıkta dahi durmayı bilmeyen, kavşaklarda nasıl dönüleceğini bilmeyen sürücülerin sayısını azaltmayacaktır. Ülkemizin en büyük sorunu olan trafik kazaları ehliyet değişikliği adı altında kazaları mı önleyecek? Yetkililere sesleniyoruz; ehliyet değiştirmek, belki Maliye'ye bir katkı sağlayacaktır ancak trafik sorunun çözmeyecektir. Trafik sorunu çözülmek isteniyorsa, sürücü kurslarında ehliyet alan herkes yeniden sınava tabi tutulmalı ve sürücü eğitimi sil baştan yeniden düzenlenmelidir. Direksiyonu, trafik kurallarını ve yolun hangi bölümünden gideceğini bilemeden, araçları tanımadan ehliyet alanların tekrar sorgulanması gerekiyor. Adrese teslim sürücü eğitiminden ve adrese posta yoluyla ehliyet gönderilmesi sisteminden vazgeçilmelidir." açıklamasını yaptı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER