ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Kasım 2013 Cuma 16:26

Yavuz: Star Rafinerisi cari açığı 2,5 milyar dolar düşürecek


Türkiye’nin önemli sanayi kuruluşlarından Petkim’in bünyesinde bulunduğu Socar Türkiye, 5,5 milyar dolarlık Star Rafinerisi ve 400 milyon dolarlık konteyner limanı gibi pek çok projesinin tamamlanması halinde 10 bin kişiye geçici, yaklaşık 2 bin kişiye ek daimi istihdam sağlayacak. Şirket, cari açığı ise yıllık 2,5 milyar dolar düşürecek.

Petkim tesislerinde, şirketin bugüne kadar yaptığı yatırımlardaki aşamaları ve gelecek planlarını anlatan Socar Türkiye CEO’su Kenan Yavuz, Petkim Petrokimya Holding Genel Müdürü Saadettin Korkut ile birlikte rafineri ve liman yatırımları başta olmak üzere pek çok projenin hayata geçiş sürecini anlatarak, devam edenleri ilk kez sahada gösterdi. Socar Türkiye Enerji A.Ş. olarak Star Rafinerisi, Petkim, liman ve Socar Grubu’na bağlı lojistik ve dağıtım şirketlerinde faaliyet gösterdiklerini anlatan Yavuz, “Mevcut birimleri entegre ediyoruz. Altyapıyı, insan kaynağını, ar-ge’yi, yan sanayiyi ortak kullanan ve sabit maliyetlerini aşağı indirerek rekabet gücü kazanan bir yapıya geçmek istiyoruz.” dedi.

Konuşmasında 5,5 milyar dolarlık yatırımla kurulacak ve Türkiye’nin cari açığını yıllık 2,5 milyar dolar azaltacak en büyük yerlileştirme projesi olan Star Rafinerisi ve Petkim Konteyner Limanı başta olmak üzere pek çok proje hakkında bilgi veren CEO Yavuz, yatırımların tamamının biteceği 2018 yılında hedefledikleri rakamları şöyle açıkladı: “Socar olarak konsolide ciro itibariyle 15 milyar dolarlık bir ciroya ulaşacağız. Türkiye’nin ikinci büyük sanayi şirketi olacağız. Şu anda yürüttüğümüz yatırımların toplam tutarı 9,5 milyar doların üzerinde olacak. Bunlar 5,5 milyar dolarlık Star Rafinerisi, 400 milyon dolar konteyner limanı, 1 milyar dolar enerji, PETKİM’e bugüne kadar 2,5 milyar dolar ödedik, ayrıca ilave 500 milyon dolar da yatırım gerçekleştirdik. Bunun üzerine TANAP’ı da ekleyince 20 milyar dolara yaklaşan toplam yatırım gerçekleştirmiş oluruz. Bunun anlamı, Türkiye’ye 80 yılda gelen doğrudan sermaye tutarı toplam 15 milyar dolardır, şu anda biz Socar olarak 20 milyar doğrudan yatırım yapmışız. Büyüklük olarak da babayiğitlik olarak da en büyüğüz. Hiç kimsenin cesaret edemediği şeyler yapıyoruz.” dedi.

Star Rafinerisi’nin lisansını almak için 2008 yılında başvurduklarını, 2010 yılındaki iznin ardından 25 Ekim 2011’de temelini attıklarını dile getiren Kenan Yavuz, bu dönemde yenilenen teşvik politikaları sonucunda Star Rafinerisi’nden sonra Türkiye’nin ikinci Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi’ni Petkim’in aldığını kaydetti. Kanun çıktıktan sonra ilk iki belgeyi almanın başarısına dikkat çekerek, şu anda global rekabete ayak uydurmak için "value site" denilen kümelenme modelini hayata geçirmeye yoğunlaştıklarını vurguladı.

STAR’LA YILLIK 100 MİLYON DOLARLIK TASARRUF

CEO Kenan Yavuz, Petkim yarımadasında 2017’de bitirilecek Star Rafinerisi’nin, yıllık 10 milyon ton kapasiteyle 2,5-3 milyon tonluk ürününü Petkim’in kullanacağını, ithalattan ve maliyetten kurtularak yıllık 100 milyon dolar civarında tasarruf edeceğini vurguladı. Geri kalan 7 milyon ton civarındaki ürünün de Türkiye piyasasında satılacağını, şu anda pazarda fazla olan benzin yerine ithal edilen dizelin üretilerek, ithalatın azalmasına katkı sağlanacağını belirten Yavuz, “Bizim rafinerimiz devreye girse dahi Türkiye rafinaj ürünlerinde ithalat bağımlılığı sürecek. Bu projenin en önemli temel özelliği ,tümüyle bir yerlileştirme projesi, çünkü 10 milyon tonluk petrokimya ürününün tamamını gramına kadar ithal ediyoruz.” dedi.

'AVRUPA’DA KÂR AÇIKLAYAN TEK ŞİRKETİZ'

İthalata bağımlı olmasına rağmen bu yıl Avrupa’da kâr açıklayan tek şirketin Petkim olduğunu ifade eden Yavuz, “Kimya rafinerisi olarak şu anda Petkim gibi Avrupa’da entegrasyonu olmayan şirketlerin tamamı minder dışına çıktılar. Kendisini ayakta tutmayı başaran tek şirket Petkim. Bunu da çalışanlarımıza, Türkiye pazarına ve olağanüstü performansımıza borçluyuz. Rafineriyle birlikte Petkim’in önünü açacağız.” diye konuştu.

LİMANIN TEMELİNİ ERDOĞAN VE ALİYEV ATACAK

Petkim Konteyner Limanı’nın temelinin, 13 Kasım 2013’te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in katılımlarıyla atılacağını dile getiren Yavuz, aynı gün Haydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin de açılacağını kaydetti. Yavuz, 1.5 milyon TEU başlangıç kapasiteli limanın Alsancak Limanı’ndan yüzde 50 büyük olacağını dile getirdi. Ayrıca Nemrut Körfezi’nde Nemport ve Ege Gübre gibi pek çok şirketin limanlarının bulunduğunu, 2015’e kadar bunların konteyner elleçleme kapasitesinin 3 milyon TEU’yu bulacağını, bunun İzmir ve Ege Bölgesi’nin ihtiyacını 2025 yılına kadar karşılayacağını anlattı. Ulaştırma yatırımlarıyla Bursa’nın da ihracat için Marmara’ya çıkmak yerine yap-işlet-evret modeliyle yapılan Çandarlı Limanı’na ineceğini kaydeden Yavuz, “Benim yaklaşımım, İzmir’in Alsancak’ta bir konterner limanına ihtiyacı yoktur. 2 bin tane kamyonu her gün İzmir’in içine sokup çıkarmaya ve kentin yaşam kalitesini aşağı çekmeye ihtiyaç yok. Alternatif artık oradakinden çok daha etkin ve hızlı olabilecek.” dedi.

'TEKEL DEĞİL, GARİBAN ÜRETİCİYİZ'

Şirketin birçok üretim aşamasında kapasite artışı yatırımlarının ve yeni yatırım planlarının devam ettiğini, Etilen ve PTA fabrikaları için 200 milyon dolarlık yatırımlarının da Stratejik Yatırım Teşvik Belgesi aldığını belirten Kenan Yavuz, sektörde tek olduklarını ancak tekel olmadıklarını söyledi: “Keşke olsak; tek bir gariban üreticiyiz, 69 tane rakibimiz var, tamamı yabancı petrol şirketleri. Türkiye, petrokimyada net ithalatçı. Petkim Türkiye ihtiyacının sadece 4’te 1’ini karşılayabiliyor, 4’te 3’ü ithal. İthalatçılar da Petkim’in fiyat bazını koz olarak kullanıyorlar. Bizim gibi bir şirket daha olsa bizim dertlerimizi savunan bir şirket daha olur. Türkiye’den biri petrokimya şirketi kurmaya karar verirse var gücümüzle destek olmazsak namerdim. Yeter ki bir tane daha petrokimya şirketi olsun.”

RÜZGÂR ENERJİSİNE 30 MİLYON EURO YATIRIM

Şirketin 1 Ocak 2014’te ilk kazmayı vurarak 25 MW kapasiteli rüzgâr gülleri dikileceğini, zaman içinde kapasitenin iki katına çıkabileceğini aktaran Yavuz, yatırım miktarının ise 30 milyon Euro olduğunu kaydetti. Enerjinin kesintisiz, üretimin risksiz olması için bu yatırımın zorunlu olduğuna işaret ederek, 2016 yılında devreye alınmasının planlandığını aktardı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER