ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Mart 2013 Çarşamba 14:04

"Yatırımın yüzde 60’ı teşviklerle karşılanıyor"


Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss, ülkelerinde yatırımın yüzde 60’ının teşviklerle karşılandığını dile getirdi.

Kiss, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Hazır ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüşen Kiss’e Macaristan’daki Türk İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz da eşlik etti.

İki ülke arasındaki tarihi bağların yeterince zengin ve önemli olduğunu ifade eden Kiss, şöyle konuştu: “Macaristan’ın yeni stratejisinde Asya, Ortadoğu ve Uzakdoğu var. Bu anlamda Türkiye’ye çok önemli bir rol düşüyor. Birlikte güçlü işbirliklerine imza atabiliriz. Ülkemde, işadamları artık önemli görevler alıyor. Ben de işadamıyım. Bu, doğal olarak iş yapış biçimlerimizi değiştiriyor. Yani, sizlerle görüştüğümüzde aynı dili konuşuyoruz. Benim görevim Macaristan’ı pazarlamak. Macaristan’da yapılan yatırımın yüzde 60’ını devlet ve yerel yönetim teşvikleriyle karşılıyoruz. Nitelikli ve ucuz işgücü açısından da Avrupa Birliği’nin sondan 2. ülkesiyiz.”

BTSO Meclis Başkanı İlhan Parseker ise Macaristan’ın yeni stratejisinde özellikle işadamlarının ön plana çıkmasının önemine işaret etti. Parseker, şunları kaydetti: “Tarihsel ve kültürel bağlarımızın çok zengin olduğu Macaristan’la daha güçlü ticaret yapmanın vaktidir. Bursa´yla olan ticari ilişkilerin gelişmesinde odamız katkı sağlayacaktır. Sayın Başkonsolos’un işadamı kökenli olması, ilişkilere bakışını bile değiştiriyor. Macaristan’daki bu değişim ve dönüşümün ülkelerimize olumlu yansımaları olmasını temenni ederim.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER