ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2014 Cumartesi 11:45

Yatırımcıya Türk Lirası tavsiyesi


İş Yatırım Genel Müdürü Erdal Aral, yatırımcı için bu yıl en güvenli yatırım aracının Türk Lirası olduğunu söyledi.
Aral, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'deki seçimler, ABD'deki tapering (varlık alımlarında kısıntı) ve Çin'deki riskler nedeniyle 2014 yılının "belirsiz" bir yıl olduğunu, belirsizliğin 2014 ile sınırlı kalmayacağını, 2015'e de taşınacağını düşündüklerini söyledi.
Yatırımcıların böyle ortamlarda risk düzeyi daha yüksek ürünlerden ziyade likit, kısa vadeli ürünler tercih ettiğini kaydeden Aral, uzun vadeli riskliden kısa vadeli risksiz ve likide doğru bir kayış görüldüğünü ifade etti.
Yatırımcılar için altını değerlendiren Aral, altının enflasyona karşı korunma aracı ve riskten kaçma aracı olarak görüldüğünü aktararak, "Bizim son bir, bir buçuk aydan beri yaşadıklarımız daha çok riskten kaçınma amacıyla altının tercih edilmesi" dedi. Çin'den gelebilecek olumsuz haberlerin altın fiyatları üzerinde yukarı baskı yaratabileceğini vurgulayan Aral, "Çin zor günlerden geçiyor. Önümüzdeki günlerde yine altının oynaklığının olmasını ama çok yüksek düzeylere, (ons fiyatının) 1800-1900 seviyelerine çıkmasını beklemiyoruz. Çin'deki faiz oynaklığının düşmesi, sorunların tedavi ediliyor olması, büyüme anlamında endişelerin giderilmiş olması elbette tekrar risk alma moduna geçireceği için yükselen altın fiyatlarını aşağıya çekecektir. Altın konusunda yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için en önemli faktör Çin'deki gelişmeleri çok yakinen takip etmeleri. Altına uzun vadeli yatırım tavsiye etmeyiz" diye konuştu.
Aral, dövizde ise faiz oranlarının artırılmasıyla oynaklıkta azalma görüldüğünü kaydederek, "Türkiye'de faizlerin çok düşük kaldığı, sıkı para politikasından vazgeçildiği ya da gerektiği yerde dövize müdahale edilmediği durumda spekülatif ataklarla yükselmeler görülebileceğini ancak teknik hesaplamalarına göre şu anda (dolarda) 2,30-2,40 bandının yukarı doğru kırılmasını gerektirecek kısa vadeli faktör bulunmadığını, kırılırsa bunun geçici spekülatif ataklardan olabileceğini" dile getirdi.
Gayrimenkulün de son yıllarda çok revaçta bir ürün olduğuna dikkati çeken Aral, ancak faizlerin ve ev yapımında kullanılan bazı ithal malzemelerin fiyatının yükselmesinin, arsa değerlerinin artmasının talepleri olumsuz etkilediğini belirtti.
Aral, yatırımcı için "en güvenli limanın Türk Lirası olduğunu" kaydederek, "Şimdilik kısa vadelerde değerlendirilmesinde fayda var. Bu dönemde elbette uzun vadeli bakan yatırımcılar için hisse senetlerinde cazip fırsatlar da mutlaka oluşmuş olacaktır" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER