ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 13:40

Yaş meyve sebze ihracatına ''karantina'' engeli


Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, her ülkenin kendini korumak amacıyla karantina önlemleri alabileceğini, ancak uygulamanı tarife dışı engele dönüşmüş durumda olduğunu ifade etti.
     Yaş meyve sebze ihracatına karantina engeli konusunda açıklama yapan Çalı, karantina uygulamasını ''böcek, akar, fungus,bakteri, virüs gibi varlığı istenmeyen bir organizmanın ülkeye girişini engellemeye yönelik işlemler'' olarak tanımlayarak, ''Her ülke kendini korumak amacıyla karantina önlemleri alabilir. Ancak uygulama tarife dışı engele dönüşmüş durumda'' dedi.
     Türkiye'den Rusya'ya ihraç edilen ürünlerin, Akdeniz meyve sineği olduğu iddiasıyla geri gönderildiğini belirten Çalı, ''Bulgaristan sınırında Türk yaş meyve sebze yüklü araçları karantina incelemesi gerekçesiyle durduruldu. Uygulama, ticareti zorlaştırıyor. Rutin olarak yapılan tarım ilacı kalıntı analizlerinin dışında yaklaşık 350 avro indirme-bindirme ve inspection (kontrol etme) adı altında alınan paralar da karantina uygulamasını bir başka boyuta taşıyor'' şeklinde konuştu.
     Karantina uygulamalarının yeni ihracat pazarlarının kapılarını da yaş meyve sebzecilere kapattığını vurgulayan Çalı, şunları kaydetti:
     ''Bazı ülkelerin karantina önlemlerini gerekçe göstererek, yaş meyve sebze ihracatının önüne engeller koyuyor. Bunun örneklerini ABD, Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde yaşıyoruz. Bu ülkelere ihracat yapmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Yeni pazarların elde edilmesinde önümüze engel olarak çıkartılan tarife dışı uygulamaların önüne geçmemiz gerekiyor.''
     Açıklamada, özellikle Bulgaristan'da karantina uygulamalarına ilişkin sorunların Ekonomi Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın girişimlerine rağmen devam ettiği belirtildi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER