ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 12:02

Yabancılar İMKB'de 8 ayın ardından ilk kez


İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) 2012 Haziran ayından itibaren sürekli net alış tarafında olan yabancı yatırımcılar, Şubat ayında 59 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdi.
     AA muhabirinin İMKB verilerinden derlediği bilgilere göre, yabancı yatırımcılar en son 2012 yılının Mayıs ayında hisse senetlerinde net satış yaptıktan sonra 8 ay boyunca net alış yaparak portföylerini 78,5 milyar dolara kadar çıkardı.
     Bu yılın Ocak ayının son haftasına kadar devam eden, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin notunu çok kısa vadede yükseltilebileceği beklentileri ile tarihi kapanış rekorunu 86.438 puana taşıyan İMKB'de yabancıların alışları yükselişte belirleyici olmuştu. Ardından Ocak ayının son haftasında Moody's'den yapılan açıklamalarla not artırım beklentilerinin çok kısa vadede askıya alınması, İMKB'de sert düşüşlere neden olurken, yabancı yatırımcıların da özellikle büyük banka hisselerinde satış tarafına geçmeleri dikkat çekti.
    
     -Yabancıların 2013 yılı gözdesi Türk Hava Yolları-
    
     Yabancı yatırımcıların Şubat ayında endeks üzerinde ağırlığı yüksek ve en likit hisse senetleri olarak gösterilen Garanti Bankası ve İş Bankası (C) hisselerinde sırasıyla 63 milyon dolar ve 42 milyon dolar ile satış tarafında oldukları, bu hisselerin yerine ise 89 milyon dolarlık Türk Hava Yolları (THY) ve 56 milyon dolarlık Vakıfbank hisseleri aldıkları görüldü.
     2013 yılı toplamına bakıldığında da yabancıların en fazla sattıkları hisse 201,1 milyon dolar ile Garanti Bankası, en fazla alış yaptıkları hisse ise 96,4 milyon dolarlık net alış yapılan Türk Hava Yolları oldu.
    
     -Hisse senetlerinin yüzde 65'ine sahip yabancılar işlem hacminin yüzde 19'unu gerçekleştiriyor-
    
     Yabancı yatırımcılar portföy büyüklüğü olarak İMKB'de halka açık kısmın ortalama yüzde 65'ini taşırken, işlem hacmi olarak ise İMKB'nin toplam işlem hacminin sadece yüzde 19'unu gerçekleştiriyor. 2012 yılı geneline bakıldığında yabancı yatırımcı işlemlerinin toplam işlem hacmindeki oranı yüzde 17,7 olurken, bu sene Ocak ayında yüzde 18,9, Şubat ayında ise yüzde 19,1 oldu.
     Yabancı yatırımcıların işlem hacminin toplam işlem hacmine oranı 2005 yılından beri yüzde 14 ile yüzde 24 bandı arasında hareket ediyor.
    
     -''Yabancı ilgisi genel olarak hisse hikayelerine göre şekillendi''-
    
     Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Gökhan Uskuay da, genel olarak yabancı işlemlerinde çıkışın hisse bazında olduğunu belirtti. Uskuay, Ocak ayında 118 milyon dolar ile en fazla para girişinin olduğu İş Bankası (C) hissesinde Şubat ayında kar realizasyonlarının gerçekleştiğini kaydetti.
     Garanti Bankası'nın Şubat ayı içinde açıkladığı 2012 yılı kar rakamının beklentilerin altında kaldığına dikkati çeken Uskuay, bu hissede Ocak ayından sonra Şubat ayında da satışların devam ettiğinin altını çizdi.
     Uskuay, yabancıların Ocak ve Şubat aylarında THY ve Vakıfbank'ta net alım tarafında olmalarını ise, yabancıların alış ve satışlarının hisse hikayelerine göre şekillendiğinin en önemli göstergesi olduğunu vurguladı.
     THY'nin 2012 yılı 4. çeyreğinde yüksek kar açıklayacağı beklentisi ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerinin pozitif katkısı ile THY'nin en fazla para girişi yaşayan hisse olduğuna işaret eden Uskuay, Vakıfbank'ın ise açıkladığı 2012 yılı karıyla tahminleri en fazla aşan banka olduğunu dile getirdi.
     Uskuay, hisselerdeki para giriş ve çıkışının, hisselerin hikayelerine göre şekillendiğini de sözlerine ekledi.
    
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER