ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Aralık 2013 Cuma 16:15

"World Energy Outlook" raporu Türkiye tanıtımı


Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, ABD ne kadar doğalgaz ihraç ederse etsin dünyada bir tane doğalgaz fiyatı olmasını beklemenin ham hayal olduğunu belirtti.

IEA tarafından hazırlanan "World Energy Outlook" raporunun Türkiye tanıtımı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) işbirliğinde Sabancı Center'da yapıldı.

Raporun sunumunu yapan Birol, enerjide rollerin değiştiğini belirterek, eskiden dünyanın en önemli enerji ithalatçısı olan ülkelerin artık dünyanın en önemli enerji ihracatçısı haline geldiğini, 2015 yılından sonra ABD'nin doğalgazda, Brezilya'nın ise petrolde önemli bir ihracatçı durumuna geleceğini söyledi.

Ortadoğu'daki enerji tüketiminin artmasının dünyayı etkileyebilecek bir duruma geldiğini belirten Birol, enerji ticaretinin yönünde önemli değişmeler olduğunu kaydetti.

Bir çok ülkede petrol, doğalgaz, elektrik ve kömürde fiyatların suni bir şekilde aşağı doğru itildiğini vurgulayan Birol, bu ülkelerin Ortadoğu, Rusya, Çin ve Hindistan olduğunu dile getirdi.

Birol, çok büyük bir değişiklik olmazsa 20 yıl sonra halen 1 milyar insanın elektriği olmayacağını ifade etti. Dünyadaki enerji talebi büyümesinin gelişmiş ülkelerin dışından geldiğini vurgulayan Birol, özellikle bunun üçte ikisinin Asya'dan geldiğini anlattı. Çin'in enerji talebi büyümesinde bir yavaşlama 2020 yılına kadar olacağını düşündüklerini belirten Birol, "2020'lerden sonra dünyadaki enerji talebinin büyümesinde Hindistan'ın başı çekeceğini düşünüyoruz" dedi.

Çin'deki yavaşlamanın bir kaç nedeni olduğunu dile getiren Birol, "Birincisi Çin şu anda enerji verimliliği konusunda çok ciddi adım atan bir ülke. İkincisi Çin, ağır sanayiye dayalı ekonomisini değiştirmek için adımlar atıyor. Çin'deki nüfus büyümesinde bir durgunluk görüyoruz ve Hindistan burada Çin'den önemli bir rol kapacak gibi görünüyor" yorumunda bulundu.

"Elektrik sektöründe Ortadoğu'da önemli bir yatırım alanı görülebilecek"

Birol, 15 yıl içerisinde Ortadoğu ülkelerinin tüketeceği petrol miktarının günlük 10 milyon varile gideceğini söyledi. Bunun sebeplerinden birisinin nüfusun artması, diğerinin Ortadoğu'da petro kimya yatırımlarının artması, bir diğerinin ise petrol fiyatlarının sübvanse edilmesi ve son derece ucuzlaması, bunun da suni bir artış oluşturması olduğunu vurgulayan Birol, Ortadoğu'da gelecek 20 yıl içerisinde 380 gigawattlık santral kurulması gerektiğini kaydetti.
Bunun 20 yıl içerisinde Ortadoğu'ya bir Japonya ve Kore eklenmesi anlamına geldiğini bildiren Birol, elektrik sektöründe Ortadoğu'da önemli bir yatırım alanının görülebileceğini dile getirdi.

Dünya liderlerinin 2015 yılında Paris'te bir araya geleceğini ve iklim değişikliği anlaşması yapılmasına çalışılacağını aktaran Birol, "Bu anlaşma yapılırsa dünya enerji sektörüne yeni bir parametre gelecek. Bu anlaşmanın yapılması konusunda umutsuz değilim" dedi.

Çin, Hindistan ve Ortadoğu'nun dünya petrol talebinin motorları haline geldiğini belirten Birol, petrol talebinin bugüne göre günde 12-13 milyon varil artacağını öngördüklerini ifade etti.
Petrol ürünleri içerisinde benzine göre dizele çok daha fazla ihtiyaç duyulacağını düşündüklerini vurgulayan Birol, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Dizel 5,5 milyon varillik bir artış gösterecek. Bu esas olarak dünyada taşıma sektörünün daha fazla önem kazanmasından kaynaklanıyor. Dünya toplam petrol talebinin büyümesinin üçte biri sadece Asya'daki kamyonlardan geliyor ayrıca petro kimya sektörü de önemli bir tüketici olarak gündeme geliyor.
Rafineri bütün dünyada çok çetrefilli bir sorun. Rafineri sektöründe iyi bir haber yok. Burada 3 sıkıntı var. Yani bazı yakıtların rafineriye hiç uğramaması, ciddi bir atıl kapasite olması ve gelişmekte olan ülkelerde önemli bir rafineri kapasitesinin gündeme gelecek olması neticesinde biz 2035 yılına kadar 10 milyon varillik şu andaki mevcut rafineri kapasitesinin önemli bir kapanma riski ile karşı karşıyayız."


"ABD 2017 yılında Suudi Arabistan'ı geçerek dünyanın en büyük petrol üreticisi haline gelecek"

Birol, ABD'nin 2017 yılında Suudi Arabistan'ı geçerek dünyanın en büyük petrol üreticisi haline geleceğine dikkati çekti. Yaptıkları bir çalışmanın bu tezi hem doğruladığını hem de bunun 2015'te gerçekleşebileceğini de ortaya koyduğunu belirten Birol, bunun ABD ve dünya için güzel bir haber olduğunu ama bazılarının bunu "Artık dünyanın Ortadoğu'dan gelecek petrol üretim artışına fazla ihtiyacı yok" diye yanlış yorumladığını dile getirdi.
Birol, Suudi Arabistanlı bir yetkilinin bir toplantıda "Siz eğer Ortadoğu'ya ihtiyacımız yok derseniz biz burada yatırım yapmayacağız, yatırım yapmayınca da petrol üretimi artmayacak ve dünyanın bir gün petrole ihtiyacı olsa o zaman durum ne olacak?" diye sorduğunu aktardı. Bunun son derece önemli bir yakınma olduğunu vurgulayan Birol, şunları kaydetti:

"Çünkü önümüzdeki 10 yıl içerisinde baktığımız zaman, ABD'nin kaya petrolü tamamiyle ülkenin iç tüketimi için kullanılacak ama ABD'nin dışında çok büyük bir dünya var. Asya'nın ciddi bir petrol açlığı var. Bu bakımdan özellikle 2020'lerden sonra Ortadoğu'da ciddi bir üretim artışı görmemiz lazım ki Asya'daki petrol talebini karşılayabilelim. Ortadoğu bugün ve yarın dünya petrol piyasalarının kalbinde kalacak. Ortadoğu'suz bu petrol denklemini düşünmek imkansız."

Yenilebilir enerjide en fazla büyümenin Çin'den geldiğini belirten Birol, "Amerika ile Japonya üst üste konulsa bile Çin bu ülkelerden çok daha hızlı bir şekilde büyüyecek" öngörüsünde bulundu. Yenilenebilir enerji büyümesindeki ana faktörlerden birisinin hükümetler tarafından verilen sübvansiyonlar olduğunu anlatan Birol, tahminlerine göre 2012 yılında bu sübvansiyonların 101 milyar dolara tekabül ettiğini ifade etti.

Birol, Avrupa'da bu sübvansiyonların aynı mı tutulacağı ya da azaltılıp azaltılmayacağı konusunda tartışmalar olduğunu aktardı.

Yakın bir zamana kadar dünyadaki doğalgaz fiyatlarının eşit olduğunu belirten Birol, "Japonya'daki doğalgaz fiyatları ABD'den 5 misli daha fazla. Avrupa'dan ise 3 misli daha fazla. Bu kadar büyük fiyat farkı olan başka emtia bilmiyorum. Bundan daha önemlisi bu fiyat farklılıkları azalacak olsa bile önümüzdeki 20 yıl boyunca bizimle kalacak olması. Bu, bazı politikalar yerine getirilmezse yapısal bir sorun" değerlendirmesini yaptı.

Birol, ABD ne kadar doğalgaz ihraç ederse etsin dünyada bir tane doğalgaz fiyatı olmasını beklemenin ham hayal olduğunu da sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER