ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Temmuz 2014 Cuma 14:32

Whirlpool ındesit’i satın aldı

Whirlpool ındesiti satın aldı

Dünyanın en büyük beyaz eşya üreticisi Whirlpool, İtalyan beyaz eşya üreticisi Indesit’i satın aldığını açıkladı. Arçelik de Indesit için teklif vermişti.


Söz konusu anlaşmada, Whirlpool şirketi Indesit şirketinin yüzde 60.4’ü için 758 miyon euro verecek. Hisselerin yüzde 42.7’sini şirketteki en büyük hissedar Fineldo SpA’dan, yüzde 13.2 hisseyi ise Merloni ailesinden alacak. Claudia Merloni’den de kendi hissesi olan yüzde 4.4 hissesini satın alacak. Anlaşmanın resmi prosedürünün tamamlanması 2014 yılının sonunu bulacağı bekleniyor.

Whilpool şirketi dünyanın en büyük beyaz eşya üreticisi olmasıyla tanınıyor. 2013 yılında 19 milyar dolarlık satış yapmıştı. Şirketin 69 binin üzerinde de çalışanı var ve dünyada 59 fabrika ve teknolojik araştırma merkezine sahip.
Satış sürecinde İsveçli Electrolux, Çinli Sichuan Chaghong ve Arçelik’in de Indesit’le ilgilendiği duyurulmuştu. Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Indesit için bağlayıcı olmayan bir teklif verdiklerini; ancak bu rakamın kabul görmediğini belirtmişti.
KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER