ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
EKONOMİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 10:32

VOB'un sözleşmeleri 5 Ağustos'ta VİOP'a taşınacak


Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ile VOB'da işlem gören sözleşmeler 5 Ağustos 2013 tarihinden itibaren VİOP İşlem sistemine transfer edilecek.
     İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun, Borsa İstanbul AŞ'nin esas sözleşmesinin tescil edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası Anonim Şirketinin (VOB) mevcut ortaklarının talepleri halinde, VOB'da sahip oldukları pay oranının 0,05 ile çarpılması suretiyle bulunacak oranda Borsa İstanbul AŞ paylarını alabileceklerinin hükme bağlandığı hatırlatıldı.
     Açıklamada, ''Bu çerçevede Borsamız ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası AŞ'nin birleşmesine ilişkin çalışmalar devam etmektedir. VOB bünyesinde işlem görmekte olan vadeli işlem sözleşmeleri ile Borsamız bünyesinde işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesinin tamamı tek bir alım satım platformu üzerinde işlem görecektir'' ifadelerine yer verildi.
     Borsa bünyesindeki Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ile VOB'da işlem gören sözleşmelerin 5 Ağustos 2013 tarihinden itibaren VİOP İşlem sistemine transfer edileceği belirtilen açıklamada, işlemlerin 5 Ağustos 2013 tarihi ve sonrasında İMKB VİOP piyasa kuralları ile gerçekleştirileceği kaydedildi.
     Bu geçiş işlemleri çerçevesinde, VOB'da işleme açık olmakla birlikte işlem hacmi ve açık pozisyon sayısı çok düşük veya hiç olmayan sözleşmelerden bazılarının VİOP işlem sistemine aktarılmamasının planlandığı vurgulanan açıklamada, hangi sözleşmelerin yeni sisteme aktarılmayacağının birleşme öncesi ayrıca ilan edileceği dile getirildi.
     Açıklamada, VOB'dan VİOP'a transfer edilecek olan sözleşme kodları VİOP'taki sözleşme kodu formatına göre çevrileceği ve konuya ilişkin detaylı duyurunun en geç mayıs ayı başında yapılmasının planlandığı belirtildi.
     Piyasada gerçekleştirilen işlemler için VOB'da hali hazırda uygulanan sözleşme bazında teminatlandırma yerine İMKB VİOP'ta kullanılan portföy bazında teminatlandırma yönteminin uygulanacağı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
     ''Birleşme sonrası pay senedi ve pay senedi endekslerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde sadece aracı kurumlar işlem yapabileceklerdir. Bankalar bu sözleşmelerde doğrudan işlem yapamayacak olup sadece aracı kurumların acenteleri olarak piyasada işlem yapabileceklerdir. Ancak bankaların söz konusu sözleşmelerde saklama hesaplarını tutmalarında ve/veya takas üyesi olmalarında herhangi bir engel bulunmamaktadır.''
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER